Человек не терпит насилия!

Палєво Крука

oilІллічівський порт купив палива на 148 мільйонів з подвійною переплатою без видимих пом’якшуючих обставин (документи).

«Наші гроші» нечасто критично пишуть про бензин: занадто багато там перемінних даних. Починаючи з курсу долара, закінчуючи секретними додатками до угоди, які у «Віснику держзакупівель» не публікують.

Однак сьогодні довелось зрадити традиції.

До нас потрапила копія угоди від 14 квітня 2015 року між ДП «Іллічівський морський торговельний порт» і ТОВ «Систем інвест трейдінг» на постачання бензину та дизпалива на 148,29 млн грн.

договір договір2 договір3 договір4 договір5 договір6

Прочитали ми документ із насолодою. Нижче будемо крупно подавати скани окремих цитат, які нам найбільше «доставляли». Сподіваємось, що й інші, більш специфічні читачі, зроблять те саме. Як дістати угоду – розповідати не будемо. Ті, кому вона потрібна для розробки – знають це і без нас.

Розпочнемо з цифр.

Ціна питання

Наприкінці 2014 року у тендери вихором увірвалось невідоме до того ТОВ «Систем інвест трейдінг», яке з місця в кар’єр почало вигравати десятки, а тепер вже й сотні мільйонів гривень на постачання палива для державних портів. При цьому замовники, прямо скажемо, не балували широку публіку публікацією остаточних цін на придбаний бензин, а якщо балували то паливо виявлялось дороге, а одного разу заради перемоги цієї фірми з тендеру на Одещині при живому губернаторі Палиці викинули фірму Коломойського!

Закупівля, про яку йдеться цього разу, в цифрах виглядала так:

Вид палива Кількість Ціна за одиницю, грн. з ПДВ
Бензин А-95 200 тонн 38 488
Бензин А-92 40 тонн 38 250
Паливо дизельне (марка С, Е) 2 500 тонн 37 248
Паливо дизельне (марка F) 1 200 тонн 37 350
Паливо дизельне (талони) 20 000 літрів 27,96
Бензин А-95 (талони) 20 000 літрів 28,98

Назвати ці ціни просто високими буде кощунством. Вони – занадто високі. Зараз гуртові ціни на дизпаливо становлять близько 20 тис грн., 95-й бензин йде по 24 тис грн. Тобто переплата – майже половина.

Однак, оскільки до паливних тендерів ми ставимось з обережністю, то і цього разу почали вчитуватись в договір, аби знайти ті чарівні слова, які здешевлять остаточну ціну.

Так і не знайшли. Точніше знайшли, але ситуація від того стала ще більш гнітючою. Першим питанням було:

Може, щось не те з тендерними цінами?

На жаль, ні. Хоч сама угода датована 14 квітня, але ціни в ній зафіксовано станом на 24 березня, коли проводилось розкриття тендерних пропозицій. Варто нагадати, що у лютому в Україні лютував валютний курс і долари для закупівлі імпортного бензину можна було купити хіба що за 36 гривень. І деякий час на людей (якими є і бізнесмени, і державні тендерники) ще діяла ця магія істеричних цифр.

курс долара

Однак вже на початку березня гуртові ціни на дизпаливо впали нижче 30 тис грн./т. Погодьтесь, це вже нижче від тендерних 37 тис грн. на кінець березня. Ну, а зараз у травні вони вже майже вдвічі нижчі.

Може, щось не те з курсом гривні, може в угоді записали панічні 35/$?

Портовики починали свій тендер у лютому, коли комерційний курс долара був більше 35 гривень. Однак він не мав жодного стосунку до тендеру. В угоді чітко визначено, що ціни на паливо зафіксовано при курсі Нацбанку 23,28 за долар станом на 24 березня. Тобто це не надто відрізняється від нинішнього курсу 20,72.

ціна курс

Може, є якість додаткові умови, які піднімають ціну?

Нічого надзвичайного. Умови поставки DDP – постачальник має своїм автотранспортом і за свій кошт доставити паливо на склад замовника. Це копійчані видатки особливо для портового Іллічівська, через який у тому числі ввозять паливо в Україну.

Також порт передбачив 15-денну відстрочку по оплаті, це може додати ще 0,5% до ціни товару.

Тобто жодна з цих вимог не пояснює майже дворазову різницю цін на ринку та в Іллічівському порту.

Може, в угоді передбачено вимоги по зменшенню ціни?

Так, така вимога є: «у випадку зміни курсу гривні, який встановлено Національним банком України на 24.03.2015 року […], більш ніж на 5%, то ціна даного договору підлягає зміні шляхом укладання додаткової угоди до Договору».

ціна зміна курсу

Курс гривні з кінця березня зміцнів на 11%, тобто у «Віснику держзакупівель» уже мала б з’явитись додаткова угода. Але її нема. Це може бути з двох причин – або з технічних (поки укладуть, поки оприлюднять, а тут ще й довгі свята), або з інших (наприклад, поставок ще не було і допугоду ще не укладали взагалі).

Але не будемо прискіпливі до цього дрібного нюансу. Краще поглянемо наскільки має знизитись ціна у випадку зміни курсу. В угоді цей пункт прописаний формулою:

ціна формула зміни

Тобто ціна має змінитись на такий же відсоток, як і курс. Тобто дизпаливо має подешевшати з 37 до 33 тис грн./т. І аж ніяк не до ринкових 20 тис грн./т.

Бо у цій формулі головною є базова ціна. Це приблизно так само як у газовій угоді Тимошенко-Путіна, де прописали неймовірну ціну газу $450, яку жодними стодоларовими допугодами не виправиш.

Може, в угоді передбачено здешевлення в залежності від ринкової ситуації?

Ні. В угоді єдина вимогу по зміні закупівельної ціни – це вищеописана формула через зміну валютного курсу.

Але про ринкову ситуацію все-таки згадується в одному місці: ціна палива не має бути вищою за ринковий рівень, який у свою чергу має бути підтверджений довідкою «Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків» або іншої відповідної державної установи.

ціна довідка

Здавалося б ось інструмент для зменшення ціни до притомного рівня. Але представники державного порту мабуть були у не дуже притомному стані, коли писали тендерну документацію та остаточну угоду.

Бо якби у них був незатьмарений розум, то вони хоча б вписали цю довідку у перелік документів, без яких порт не має права приймати паливо: рахунок-фактура, товарно-транспортна накладна, податкова накладна, видаткова накладна або акт приймання-передачі товару, документи, що підтверджують якість товару.

документи при передачі

документи при передачі2

Це хоча б примушувало постачальника не приймати паливо без такої довідки, а постачальника примушувало шукати якесь держпідприємство, яке б офіційно підписало довідку, що у травні 2015 року ринкова ціна на дизпаливо становить 37 тис грн./т.

Звісно, ми цілком свідомі того, що в Україні можна знайти контору, яка б видала таку довідку. Тим паче, коли йдеться про 148 мільйонів гривень. Але, судячи із договору, подібних складнощів можна цілком уникнути. Бо в даному випадку ця довідка взагалі не є обов’язковою для виконання угоди, бо ніде не передбачено покарання за її ненадання.

Чи була переплата випадковою?

Безпосередні покази про це можуть дати лише посвячені особи. Ми ж оперуємо непрямими доказами та рідкісними співпадіннями.

Наприклад, Іллічівський порт вимагав, аби бажаючі взяти участь у тендері розміщували заставу у розмірі 3,5 млн грн. у «Банку Восток».

банк забезпечення

Це не найбільш відомий банк, він лише 41-й за розміром активів. Важко було припустити, що дві різних компаній з Одеси та Іллічівська перетнуться у банку, чий головний офіс знаходиться аж за 500 кілометрів у Дніпропетровську. Але це сталось:

банк восток

Відтак можна стверджувати, що перекидання грошей з рахунків порту до фірми буде дуже швидким і безпроблемним.

До того ж дніпропетровська прописка банку дещо компенсується одним нюансом. 50% банку належить «Фоззі груп» (магазини «Сільпо») та її власнику Володимиру Костельману. А ще 50% «Востока» контролюють Володимир та Лія Мороховські – голова та замголови правління «Востока», які раніше понад 10 років працювали топ-менеджерами одеського банку «Південний». Тобто могли мати справу і з Іллічівським портом, і з власником «Систем інвест трейдінг» Денисом Стеценком – одеським юристом, що недавно розміщував в інтернеті резюме про пошуки роботи, а тепер має фірму, що за півроку натендерила 242,85 млн грн.

пошуки роботи стеценко фірма стеценко1 фірма стеценко

Цікаво й те, що фірма виграла усі свої підряди виключно у Іллічівського, Одеського і «Южного» державних портів з однієї області – Одеської.

І ось ще трохи співпадінь:

 • «Южний» порт раніше очолював одесит Юрій Борисович Крук, колишній нардеп від БЮТ;
 • Іллічівський порт нині очолює Юрій Юрійович Крук, син екс-нардепа;
 • Юрій Крук-молодший раніше був власником та керівником ТОВ «Українська національна стивідорна компанія» – оператора одного з терміналів у Одеському торговому морпорту.

Саме цю стивідорську фірму минулого року хотіла придбати Державна продовольчо-зернова корпорація за 200 мільйонів гривень. Тоді знявся великий скандал – СБУ проводила обшуки у Круків – батька, сина Юрія та сина Вячеслава, який є депутатом Одеської міськради (на фото зліва направо).

крук батько сини круки

Справа стала однією з підстав для вигнання представників «Свободи» з МінАПК. Однак на відміну від Швайки&Ко сімейство Круків втримало позиції, а Юрій Крук-молодший ще й посаду. Ну, і можливість проводити багатомільйонні тендери.

Наостанок ще раз зауважимо – наша стаття адресована здебільшого не широкому загалу, а людям, які люблять читати документи. Із різних відомств. Звертати додаткову увагу Міністерства інфраструктури великої потреби немає. Через тиждень по завершенні цього тендеру профільне міністерство оголосило конкурс на нових керівників для десятка своїх підприємств, у тому числі Іллічівського морського торгівельного порту, висловивши надію, що новими директорами стануть люди, які «мають нульову толерантність до корупції».

Ми теж сподіваємось на це. Але також вважаємо, що лише «доброго слова» від міністерства недостатньо. Хотілося б аби наступники, які прийдуть, не дуже заздрили попередникам. Щоби фраза «інституційна пам’ять» чиновників не корелювалась із заспокійливим лозунгом «все буде добре». Все буде, звичайно, добре, але не так як вони собі уявляють.

PS. У “Наших Грошей” є велика надія, що ціни на паливо Іллічівського порту мають якесь розумне і законне пояснення. Відтак ми залюбки оприлюднимо позицію та документи замовника торгів.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»

Оцените материал:
54321
(Всего 0, Балл 0 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

11 ответов

 1. Ничего против евреев не имеем. Но маланцы задолбали. Как, впрочем, и “шахтари”. Сначала донецкая шушара создает какую-то прокладку под названием АМПУ, выводя порты из прямого подчинения министерству. Потом порт и прокладка наводняются всякими дельцами и откровенными неучами. Вновьпришедшие продолжают начатое шахтарями в том же духе и еще круче. Корча умник на рылах, развешивают лапшу, что порт в жопе, грошей нет и прочую хрень. Не подавитесь, дядькы?

 2. как это у поляков …” то не штука забить крука, банже сьеже голой дупой — забить еежа”

 3. А что здесь такого? Это все за счет бюджета,а бюджет формируете вы своими налогами. О руководстве
  порта пишут давно,но ни Президент,ни Яценюк,ни прокуратура,ни МВД,ни СБУ на это не реагируют,
  т как все в доле.Если это удовлятворяет министра транспорта и налогоплательщика то пусть так и
  будет. Аминь.

 4. Бородатый изверг К.Маркс вывел формулу ТДТ — товар, деньги, товар. Но это он вывел для капитализма вульгарис (обыкновенного). Для него же (капитализьма вульгарис) существовала и другая формула ТДТ — товар, деньги, тюрьма. Если капиталист не честный. И обе формулы работали у той формации.

  В условиях нашего “капитализьма” первая формула кое как работает ( больше как “контрабас”). Однако вторая формула не работает взагали. “Почему?”, спросите ВЫ.

  Потому как капитализьм у нас особенный — ”советский”

  А это не та, панимаешь, экономическая формация.

  В ней формула “тувар, денгы, турма” не работает. Потому спите спокойно. Никто, никого не посадит. Не было случая, шобы в этой формации кого то за “откаты” посадили

 5. 18.00 не порите муйню…. о “советском капитализме”. 24 года. Четверть века , уже все кто тогда в 1992м керувылы либо почили в бозе либо стали(мутировали) луценками и турчиновыми папой круком.Какие они “советские”? Они украинские и еще какие . Ваша теза -это как Декоммунизация билять…через 24 года во главе с “недекоммунизированными” луценками,турчиновыми и матвиенками с фарион. Принцип примерно такой — развалив в 1945 м рейхстаг и подобное , не нужен был бы Нюрнберг…всё уже “дефашизировано”.При “советском капитализме” …семья круков была бы в 3х вариантах — в земле, на колыме или в париже..если успели бы смыться

 6. Во всем памятник Ленину виноват, если его снести то и в порту честно заработают…

 7. Я не представляю как можно жить без коррупции. Чиновник без коррупционной составляющей не чиновник.Плохо что то делается или хорошо,но как без согласования с чиновником,его санкции? Это в
  голове не укладывается. Как это чиновник должен поддерживать,содействовать? Он может или запрещать,
  или разрешать,Его функция не допускать самостоятельности масс. Только делать как позволил чиновник.
  Никакого вольнодумства. Он,т е чиновник определяет что демократично,а что нет. Украина Европейский
  заповедник коррупции и это видно по судьбам иностранных реформаторов,которых изгоняют,т как консервация не предусматривает бацилл вольнодумства,самостоятельного принятия решений.

 8. При каком “капитализьме” ты сейчас живешь?

  Муйня, свидомый, заключается в том, что у нас “советская” власть. Почитай Коституцию про государственное устройство. А потому “капитализьм” строится ”советский”

  Те особи, которых ты перечислил, есть продукт “советского социализьма”. Однако, строят они “советский капитализьм” то есть хрен знает что. Плюс ненасытная жадность вселенских масштабов. Отсюда и происходят все беды, так как под европейскими гаслами совершается тотальное воровство. Поэтому полностью согласен с оценкой, данной им тобой. Этих чертей надо изолировать от госуправления. Докерувались, бездари.

 9. какой путь развития Украинской государственности?:

  А что такое советский капитализм? В советском ,социалистическом государстве собстенность на средства производства государственная или как говорилось общенародная,т как государство рабочих и крестьян с прослойкой интеллигенции.Была направляющая и руководящая партия-КПСС с ее номенклатурой партийных функционеров,бесплатной,худо бедно, медициной,профсоюзами,оплачивающими 90% стоимости путевок в санатории и тд,бесплатным образованием….за счет различных фондов. В советском капитализме меняется форма собственности на
  средства производства.Из общенародной они переходят в собственность номенклатуры,бандитов и
  мошенников.Народ,даже из формального собственника,становиться средством ,т е собственностью номенклатуры,бандитов и мошенников.Это особенная форма капитализма и отличительная его черта от европейского,американского и иных форм капиталистических форм государственного строительства.Есть
  еще азиатский или как его называют РОССИЙСКИЙ.Этот характерен экспансиями. Китайский,японский
  характеризуются активностью под существенным контролем процессов развития,его направлений,со
  стороны государства.Он по темпам развития опережает европейский,американский.В целом европейский и американский формы капитализма,китайский и японский определяют как капитализм с человеческим лицом. Украинский капитализм этих черт не имеет и как российский характеризуется
  авторитаризмом,воровством,внедрением крепостнических и рабовладельческих форм управления.
  Мерилом социальной значимости являются не знания,опыт,отдача обществу и государству,меценатство,
  а умение лгать и воровать,
  наличие коррупционных связей,семейственность,личных охранных структур и закрепление этого законо
  дательными актами от имени государства,определение Конституции как клановой инструкции поведения
  и взаимоотношений между клановым государством и населением,которое в партийных документах лидеры кланов определяют как быдло,биомасса,казлы, подразумевая крепостные,т е зависимые ,и рабы.
  Прижизненно возводят себе памятники,восхваляют,стесняются своего народа,а поэтому хотят быть
  подобными европейцам и американцам,покупают там не движимость,хранят капиталы…..Их детей
  определяют как мажоров,которые учатся в европе,США ибо уровень образования и др социальные вопросы в стране ниже чем у африканских племен,которые являются ,как граждане бывших колоний,гражданами метрополий со всеми правами и обьязанностями.Именно поэтому в США,Великобритании,Франции,Германии…общество называют обществом равных возможностей,т е
  учись,работай,достигай…У нас сырьевой придаток и трудовой ресурс.Об этом еще много можно
  говорить,но никакой критики власти.Только констатация фактов и хвалебные оды. Мы развиваем,но не
  определяем свой путь развития-многовекторность.

 10. Канал 112 це гавнометатель поца Пеци. Крендель з 5-го каналу на 112 опинився не випадково.
  Шоколадне Пецо звонко пездить як дише. Інколи Пецо пездить вкрадчивим голосом (так завжди пездить йебонута
  Юляша), це коли піздьож абсолютно абсурдний. Так Пецо пезділо про парад на день незалежності який по суті закінчився вбивством 700 українських військових
  під Іловаймьком і програшем війни на сході. Пецо пезділо про ми нє здадім ДАП,
  ми не здамо Дебальцево, ми надіслали підмогу в Іловайськ , ===іло про безвізовий режим і фактично
  всі заяви Пеци починаючи з президентської кампанії були звонкім піздежом. При цьому Пецо не красніючи пездить щось нове не даючи жодних пояснень щодо
  його попереднього піздежа.
  АП Пеци в повному обсязі використовує кремлівські технології і канал 112 це яскравий приклад.
  Одразу після отримання президентської ксіви Пецо погнав гавно волну на Яценюка щоб поставити премєром свого молдаванського поца Гройсмана.
  Тоді борзе Пецо зупинили Вашингтон з Брюселем, але зараз Пецо вирішило досягти свого, бо Пецо переконане , що воно богоізбране як і його
  герпесний алкаш-сіфілітік Ющерко і в Пеци можуть бути тільки геніальні думки і його устамі глаголіт гасподь.
  Канал 112 араз жене гавнецо на Яценюка і навіть Клічко, хоча гавно Пецо стало президентом тільки завдяки Яценюку і Кличку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Читайте также

Великий махинатор Ирина Долозина: грязные схемы «скрутчицы»

Великий махинатор Ирина Долозина: грязные схемы «скрутчицы»

Ирина Долозина -- чемпион по "скруткам". При всех начальниках
НЕНУЖНОСТЬ ГОСУДАРСТВА

НЕНУЖНОСТЬ ГОСУДАРСТВА

Последние российские новости впечатляют. Бывший журналист «Новой газеты» Сергей Канев пишет, что под Питером была обнаружена частная тюрьма с крематорием.…
Большая фармацевтическая афера: «фуфло» и ценовой сговор

Большая фармацевтическая афера: «фуфло» и ценовой сговор

  Почему крупные дистрибьюторы лекарств и торговцы «самопальными» медпрепаратами попали в одно уголовное дело. Весной этого года, 25 марта, федеральный суд…
НОВОСТИ