ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS Невластиві” функції СБУ: міф і реальність

Впродовж останніх років в Україні надзвичайно актуальною є тема реформ. В тому числі й реформування органів державної влади, яке, безумовно, є більш, ніж на часі.

Впродовж останніх років в Україні надзвичайно актуальною є тема реформ. В тому числі й реформування органів державної влади, яке, безумовно, є більш, ніж на часі. Не є виключенням в даному випадку і правоохоронні структури та українські спецслужби, серед яких чільне місце посідає Служба безпеки України. Дискусії щодо реформи національної спецслужби, яку досить часто зводять до позбавлення її так званих «невластивих» функцій, розгораються щоразу, коли СБУ опиняється в центрі уваги медіа через виконання своїх повноважень в правоохоронній сфері.

Будучи глибоко переконаним в необхідності комплексної реформи Служби безпеки України, хочу відзначити, що зведення суті цієї реформи до зменшення повноважень чи ліквідації окремих підрозділів спецслужби є непрофесійним і несе більше шкоди, ніж користі, та завдає непоправних втрат сприйняттю результатів діяльності та іміджу спецслужби в очах українського суспільства.

Аналіз функціоналу спецслужб країн ЄС та НАТО вказує на те, що в багатьох з них наявні завдання та повноваження, які, в контексті Служби безпеки України, окремі представники українських громадсько-політичних рухів та, почасти, держав-західних партнерів України, називають функціями «невластивими» для спеціальних служб. Мова йде про класичні спецслужби, які поряд з контррозвідувальною діяльністю наділені повноваженнями в сфері боротьби з корупцією, організованою злочинністю, контрабандою, незаконною міграцією, незаконним обігом зброї та легалізацією (відмиванням) коштів, отриманих злочинним шляхом. Сьогодні виділяють чотири основні блоки, в яких СБУ пропонують позбутися повноважень: корупційний, економічний, військової контррозвдіки та слідства. Цього разу зупинюся на боротьбі з корупцією, а згодом проаналізую й інші.

Отже, боротьбою з корупційними правопорушеннями, які вчинені як суб’єктами владних повноважень, так і окремими суб’єктами підприємницької діяльності, які використовують бюджетні кошти або кошти міжнародних фінансових організацій, займаються щонайменше 9 спецслужб з блоку країн ЄС-НАТО.

Серед них Естонська Служба внутрішньої безпеки (Kaitsepolitseiamet (KaPo)), Болгарська Державна агенція “Національна безпека” (Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС)), Польське Агентство внутрішньої безпеки (Agencja Bezpieczenstwa Wewnetrznego (ABW)), Румунська служба інформації (Serviciul Român de Informații (SRI)), Словацька інформаційна служба  (Slovenská informačná služba (SIS)), Хорватське Агентство безпеки і розвідки (Singurnosno-obavještajna agencija (SOA)), Мальтійське Міністерство внутрішніх справ та національної безпеки  (Ministry for Home Affairs and National Security  (MHAS)), Поліція Ісландії (Lögregla). В Інформаційній службі безпеки Чехії (Bezpečnostní informační služba (BIS)) функція боротьби з корупцією і оргзлочинністю відсутня, однак її співробітники  здійснюють контроль за використанням корупції як елементу впливу на державних діячів, здійснення економічного тиску, маніпуляцій з медіа-середовищем та публічною позицією некомерційних і урядових структур.

Боротьбою з організованою злочинністю та втягненням до такої діяльності осіб, уповноважених на здійснення функцій держави, займаються спецслужби щонайменше 18 країн ЄС-НАТО.

Це вже згадані Естонська KaPo, Болгарська ДАНС, Румунська SRI, Чеська BIS, Словацька SIS, Хорватське SOA, Мальтійське MHAS та Ісландська Lögregla. Також цією функцією наділені Австрійське Федеральне відомство захисту конституції та боротьби з тероризмом (Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung (BVT)), Державна розвідувальна служба Албанії (Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH)), Національна розвідувальна служба  Греції (Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών (EYP)), Система інформації Республіки Португалія (Sistema de Informações da República Portuguesa (SIRP)), Агентство національної безпеки Чорногорії (Agencija za Nacionalnu Bezbjednost (ANB)), Поліцейська служба безпеки Норвегії (Politiets sikkerhetstjeneste (PST)), Національна служба розвідки та безпеки Люксембургу (Service de Renseignements de l’Etat (SRE)), Національна розвідувальна служба Кіпру (Εθνικής Υπηρεόιας Πληροφοριών (EΥΡ)), Відділ злочинів і безпеки Ірландії (Bhrainse Coireachta agus Slándála  (BCS)). В переважній більшості спецслужб решти країн ЄС-НАТО боротьба з організованими злочинними угрупуваннями ведеться в ході здійснення контррозвідувальних заходів через призму боротьби з тероризмом та екстремізмом.

З легалізацією (відмиванням) коштів, отриманих злочинним шляхом, боряться спецслужби Болгарії, Румунії, Угорщини, Греції, Португалії, Мальти, Кіпру та США. Боротьба з контрабандою входить до обов’язків спеціальних служб Естонії, Греції, Кіпру, Ірландії та США. Кримінальне переслідування організаторів схем незаконної міграції здійснюють спецслужби Болгарії, Угорщини, Словаччини, Греції, Португалії, Мальти та Кіпру. Незаконному обігу зброї запобігають спецслужби Бельгії, Румунії, Чехії, Греції, Мальти, Кіпру, Ірландії та Ісландії.

Сьогодні Служба безпеки України є державним органом спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України. Державна безпека включає в себе захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від реальних і потенційних загроз невоєнного характеру (Закон України «Про національну безпеку України»). Виходячи з того, що національними інтересами законодавець називає життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує прогресивний демократичний розвиток України, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян, корупція і організована злочинність в тих масштабах, яких вони набули в Україні, безумовно становлять загрозу державній безпеці.

Більше 40% населення України вважає корупцію основною загрозою, а Державний департамент США прямо називає її загрозою національній безпеці. Окрім цього, корупцією в вищих ешелонах влади і участю її представників в схемах організованої злочинності, які часто носять транскордонний характер, безумовно користуються іноземні спецслужби для підриву державної безпеки України.

Саме через усвідомлення рівня загрози корупції та організованої злочинності національній безпеці, спецслужби країн ЄС та НАТО ведуть боротьбу з цими загрозами нарівні з протидією розвідувальній та диверсійній роботі іноземних спецслужб та терористичних організацій. Саме тому Закон України «Про Службу безпеки України» (ст.2) серед завдань спецслужби виділяє попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів корупції та організованої злочинної діляьності у сфері управління і економіки, а також інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України. І саме тому, для ефективного виконання завдання з подолання корупції, яке Президент України поставив перед т.в.о. Голови СБУ Іваном Бакановим, сьогодні потрібно вести мову про внесення змін до Закону України «Про національну безпеку» та повернення спецпідрозділів СБУ по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю до переліку визначених Законом «Про запобігання корупції» спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, і аж ніяк не про їх ліквідацію.

Тим більше, що ефективнішої структури за спецпідрозділ СБУ в боротьбі з корупціонерами різних мастей в Україні сьогодні просто немає. Затримання корупціонерів відбуваються чи не щодня в усіх без винятку регіонах країни. Протидія системній корупції, яка становить загрозу національній безпеці і перешкоджає розвитку приватного сектору економіки, полягає в щоденному виявленні корупційних схем в фіскальній та митній службах, викритті конвертаційних центрів. Загальний обіг «конвертів», діяльність яких припинили спецпідрозділи СБУ за останній місяць, склав більш, ніж мільярд гривень. Максимальний розмір виявленої співробітниками ГУ «К» СБУ неправомірної вигоди, яку намагалися отримати від представника комерційної структури посадові особи місцевого самоврядування та Нацполіції, становить 500 тисяч доларів США. Керівники райдержадміністрацій затримуються з хабарями, які обчислюються сотнями тисяч доларів США. Лише за останній місяць співробітниками спецпідрозділів СБУ виявлено 5 міжнародних каналів контрабанди наркотичних та сильнодіючих лікарських засобів, в тому числі через тісну співпрацю з правоохоронними органами західних держав-партнерів. Службою безпеки України ліквідовано більше 10 організованих злочинних угруповань, які спеціалізувалися на вимаганні грошей в представників бізнес-середовища, виготовленні та збуті наркотиків, зброї, нелегальній міграції. А після безпрецедентної спецоперації СБУ по знешкодженню потужного каналу контрабанди тютюнових виробів вартістю близько 70 мільйонів гривень, представники посольства Великобританії відзначили роботу української спецслужби в напрямку боротьби з контрабандою контрафактних цигарок і зазначили, що Великобританія продовжить зміцнення співпраці між правоохоронними органами обох країн.

Не можна ліквідовувати спецпідрозділ СБУ, який ефективно бореться з корупцією лише через те, що хтось назвав таку боротьбу «невластивою функцією» спецслужби (що, як бачимо на прикладі західних спецслужб, не відповідає дійсності). А викорінення тих негативних тенденцій в роботі СБУ, які спонукають окремих експертів заявляти про необхідність позбавлення національної спецслужби начебто «невластивих» їй функцій, слід здійснювати через закріплені в Законі України «Про національну безпеку України» механізми демократичного цивільного контролю, громадського нагляду, взаємного контролю між різними гілками влади та судового контролю, а також ефективного планування та кадрової політики у сфері національної безпеки.  

В частині ж реформування спеціальних служб країн-членів ЄС і НАТО слід зауважити, що їх офіційні представники не приховують того, що процес реформування спецслужб, наприклад, прибалтійських країн, є також тривалим та не має визначених строків завершення. 

Радник Голови СБУ, дослідник історії спецслужб

Лига 

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

23.08.2019 17:10 Людині в окулярах (рожевих)

Не можу погодитись з автором,оскільки його судження про «ліквідацію ОЗУ,затримання хабарників» — це виключно бліц-новини для ЗМІ..Адже реальний стан справ інший,принаймні поцікавитись,скільки обвинувальних вироків було за останні часи стосовно затриманих…А все тому,що немає у співробітників стимулу:заробітна плата мізерна,що і породжує корупцію…Підвищіть зарплату,забезпечте людей-тоді буде толк


23.08.2019 17:22 СБУ - діра

Хай реформують хоч якось. Може хоч тоді офіцер спецслужби почне отримувати трохи більше ніж охоронець в Епіцентрі!????


23.08.2019 17:44 Реформатор

Не нравится зарплата? Мало? А что, раньше платили больше и потом понизили? Есть решение: рапорт на увольнение и свободен! СБУ это не место для заработка.


23.08.2019 18:09 горе Реформатору

Офіцер спецслужби у воюючій країні має отримувати як охоронець АТБ? Це нормально? Хто говорить про заробіток, потрібно хоча б гідно забезпечити співробітника та членів його сімї, щоб він про службу думав, а не про те як би дитину до школи зібрати і до наступного місяця дотягнути.


23.08.2019 18:28 Теж в «рожевих окулярах»

А при чому тут кількість вироків до СБУ? Яка установа виносить вирок? На оперативні підрозділи спецслужби покладено обов’язок виявлення, фіксація та документування протиправної діяльності. Під час судового провадження по справі, від слідчих та оперативних співробітників СБУ нічого не залежить.


23.08.2019 18:43 Бывший

Зарплату достойную в СБУ платили редко. В отдельные годы. А так она не успевала за долларом. Зато на медальки и награды в виде разных бумажек типа подяка или грамота, никогда не было проблем. Они были моральной компенсацией не наданого материального обеспечения.


23.08.2019 18:52 Про автора статті як "фахівця" спецслужб)))

Ярослав Антоняк працював на львівській митниці у відділі боротьби із контрабандою. За неофіційною інформацією, під час його служби було виявлено факт вимагання та отримання хабара від фізичної особи-підприємця.

http://rozvytok-hromady.com/vzaiemodiia-z-vladoiu/gromadski-aktyvisty-vystup aiut-proty-pryznachennia-eks-mytnyka-na-posadu-zastupnyka-golovy-sbu


23.08.2019 19:06 Гб

ОРД, вы с такой скоростью переобуваетесь, что следить не успеваешь. СБУ как правоохранительная структура сгнила до корней деревьев под фундаментом и строить, а тем более реформировать на её основе, это абсолютная глупость и имитация бурной деятельности.

Вы же не будете строить свой дом в самой гуще болота ?

Если честно, мне вообще интересно только одно — чем думают люди, считающие, что нашей вопиющей ситуации можно продолжать имитировать бурную деятельность “как-то оно само-собой” будет продолжать жить. Ага 3 раза. Через год страны не будет. Задел времени данный новой власти, исчезнет как дым.


23.08.2019 19:25 Спочатку вивчіть питання, а потім дискутуйте

Все наведене правдиво , але замовчуємо що в них структура об`єднує і поліцію і органи безпеки. Зовсім інший підхід організаційний при одному міністрі


23.08.2019 19:35 Знаю

Слышь, я только прочитал в тексте слово функционал, то сразу догадалсч кто ее автор. Посоветую, что вместо этого фуфла , что ты гониш, ты назови людям сколько преступных организаций вы изобличили, а они есть в каждой области, министерстве и ведомстве, и все составляют угрозу национальной безопасности. Где каналы контрабады наркеотиков, оружия, транснациональные трафики. Оседлали. Все жалуются на небольшую зарплату. А хачем вам кашникам зарплата. Вы и так самие богатые сотруднеики. Вы оседлали все, что приносит деньги. Совесть надо иметь. Занимайтесь тем, чем должны заниматся. А не зарабатывать.


23.08.2019 19:44 Радник

Мені досі не зрозуміло, чому СБУ повинна піаритись на своїх досягненнях. На то вона і спецслужба щоб ніхто не знав чим вона займається!


23.08.2019 21:50 Для 18-09 от Горе-реформатора

Нет денег содержать жену и ребёнка- не надо было жениться. Если в охране АТБ платят больше, то вперёд, в АТБ. Или на стройку, или в такси. Не надо плакать, жаловаться, если ты офицер СБУ. Каждый из нас знал, на что идёт. Если мало, то иди на рынок и торгуй, там будет больше.


23.08.2019 22:00 ферт

Во — первых ГУБОЗ, одна из наиболее коррумпированных служб, в насквозь прогнившей структуре СБУ. Во — вторых, для чего тогда создавали НАБУ И ГБР? Опять борьбой с одной и той же проблемой будут заниматься несколько служб и при этом кивать друг на друга, что это не их компетенция. Я понимаю, что очень не хочется отдавать экономику и коррупцию, потому что это огромные деньги. А на контрразведке — что можно заработать?


23.08.2019 23:32 Ферту

В СБУ нет “ГУБОЗа” !


24.08.2019 8:39 Для Баканова

Іван Геннадійович, коли вже ви реформуєте Ваню Дралюка? Такого корупціонера і рішали в ГУ БКОЗ ще не бачили!!! Нагла, пихата тварина…!!! Складається враження, що ви з ним у долі!!! Не вже вам не соромно мати такого у себе заступника???


24.08.2019 10:56 Тому,кто «теж в рожевих окулярах»

Ти або асистент кафедри ОРД з НА СБУ,або АНАЛітик з ДІАЗ,бо якби ти був практикуючим співробітником бойового оперативного підрозділу Служби,то знав би,що опер повинен супроводжувати «тему» від першої зустрічі заявника до вироку суду.І,як співробітник спецслужби,повинен здійснювати всі заходи,аби цього досягнути.І якщо ти притримуєшся своєї думки «при чому тут опер до суду»,то тобі точно іти працювати в академію,чесати цей блєф молодим хлопцям


24.08.2019 11:01 Анікін

Ребят,подскажите,а задержка с выплатой отпускных сейчас есть?Хоть выплатили за прошлый год?


24.08.2019 11:05 Я драл Люка

Жирный свин останется,пока у руля Калюжняк.Баканов на назначения не влияет вообще-он чисто космонавт-что ему скажут,то он и подписывает.Поэтому смиритесь


24.08.2019 11:43 Ганс

Заказняк. Автор хочет сохранить в структуре канторы такую лишнюю надстройку как “К”. Всем известно наверняка, что главк превратился в рассадник коррупции, а не органом, который борется с ней. Очень много сотрудников, а толку мало. Каждый из них мечтает как бы набить карманы. Какая нахрен борьба с коррупцией ? Разогнать к едрёной фене и забыть как страшный сон! Ни в одной нормальной спецслужбе нет такого дегенеративного органа как в Украине Главк “К”. Видимость работы, надувание щёк и крышевание наркоты и проституток.


24.08.2019 12:10 Прохожий

Судіть людину не за слова! Судіть за її діяння! Скільки успішних спецоперацій із пошуку хробаків в затриман партіях грецьких горіхів проведено? Оце перемога!


Комментировать