ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS «С авантюристической жилкой, но честный в денежном отношении» – Петлюра очима сучасників

У вирі політичних срачів майже непоміченим минув 140-річний ювілей Симона Петлюри (22.05.1879 – 25.05.1926): голови Директорії УНР та головного отамана армії УНР. З його ім’ям нерозривно пов’язана стихія Української революції та боротьба за самостійну Україну в 1917-1921 роках. Сто років тому на плечі цього 40-річного тоді чоловіка ліг такий тягар, який він не зміг винести. Та хай там як, а борці за українську незалежність увійшли в історію під іменем петлюрівців.

А яким був сам Петлюра? Пропонуємо поглянути на Симона Васильовича очима його сучасників – людей, які так чи інакше мали із ним справи (поруч із прізвищем вказано, ким була ця людина на той рік, якого стосуються її спогади; стилістику і мову оригіналу збережено). Читаючи ці рядки, майте на увазі: іронія долі в тому, що колишні соратники часто відгукувалися про Петлюру значно критичніше, ніж опоненти і супротивники.

Дмитро Дорошенко, громадський діяч, журналіст, 1907:

«Петлюра виявився людиною дуже приємної товариської вдачі, був живий, веселий, дотепний. Мав гарний голос і любив співати. Ми скоро зійшлися із ним і заприятелювали. Тому що в редакції було аж кілька таких співаків, то вони частенько співали хором, і відвідувачі редакції немало були здивовані, коли ще на сходах чули співи…. Петлюра був великим любителем театрального мистецтва. Він писав у «Раді» рецензії на українські театральні вистави, і його рецензії були дотепні, оригінальні, талановиті».

Федір Корш, академік Санкт-Петербурзької академії наук, 1912-1914:

«Украинцы сами не знают, кого имеют среди себя. Они думают, что Петлюра – выдающийся редактор, патриот, общественный деятель и т.п. Это правда, но это не вся правда. Петлюра – безмерно выше того, что о нем думают. Он – из породы вождей, человек из того теста, из которого когда-то в старину основывались династии, а в наше демократическое время становятся национальными героями… Будет он вождем народа украинского. Такова его судьба».

Павло Скоропадський, генерал, гетьман України, 1918:

«Петлюра мне всегда рисовался как чрезвычайно честолюбивый человек, демагогического пошиба с большой авантюристической жилкой, но искренний в своих отношениях к Украине и затем честный в денежном отношении. Это сентиментальничающий идеалист, с очень легким культурным багажом. Его политические убеждения далеко не крайние настолько, что мне даже приходило в голову привлечь его в состав правительства».

Борис Стеллецький, полковник, начальник особистого штабу гетьмана, 1918:

«Петлюра считал необходимым создать среди населения группу лиц, ему сочувствующих, и в этом отношении он значительно превзошел Скоропадского своим организаторским талантом, и можно лишь искренне пожалеть, что не он в то время был гетманом.

Петлюра, пользуясь своим положением председателя союза земств, направил всю свою деятельность на объединение духовенства, сельского учительства и кооперации… Таким образом, священник, учитель и кооператив были тремя союзниками Петлюры. Все его распоряжения из центра достигали народных масс гораздо быстрее и точнее, чем распоряжения Скоропадского через его бюрократический аппарат. Так же и обратно, Петлюра через те же организации получал гораздо более полную и точную информацию о настроении на местах».

Володимир Сінклер, генерал, заступник начальника штабу Дієвої армії УНР, 1919:

«Передо мною була “звичайна” людина, середнього зросту, з енергійним обличчям, розумними очима, але він зовсім не викликав страху, скоріше приваблював своїм виразом. Для мене повстала загадка, чому, так здавалось би, по першому вражінню, “звичайна” людина користується такою великою популярністю, яку внутрішню силу повинна вона мати, щоб керувати масами, щоб стати на чолі цілого народу.

Незабаром цю загадку було передо мною розв’язано… По-перше, він був великий український патріот, такий, яких кожна нація виховує лише одиницями, фанатик щодо самостійности України. Всі, хто хоч один раз розмовляв з Петлюрою, той відразу бачив непохитну його твердість в цьому питанню, а це спричинилося до того, що ідея самостійности УНР органічно зв’язалася з іменем Петлюри. По-друге, Петлюра був великий психолог, він знав душу окремого козака і старшини».

Володимир Винниченко, голова УСДРП, екс-голова Директорії УНР, 1919:

«Цей шамотливий, славолюбний чоловічок готов на всякі паскудства, щоб ними зберегти свої нахили до буржуазно-отаманських привілеїв, які набув собі за часи цієї революції. Психологія хама, який хоче стати паном, психологія дрібного банкового бухгальтера і маленького журналіста, що випадково, примхою революції і недолею нашої убогости на люди, видряпався на військового начальника, не може примиритися, що випадок є тільки випадок. Цей бухгальтер, справді, повірив у те, що він – генерал, отаман, командуючий армією і т. п. І комічно, і сумно. Сумно, бо ради свого отаманства він робитиме все, щоб лишитися на своєму отаманстві й шкодити визволенню нашої нації й народові».

Ісак Мазепа, міністр внутрішніх справ УНР, 1919:

«Петлюра був надзвичайно енергійний, відданий ідеї ентузіаст з великою вірою в українську справу. В початковій стадії революційних рухів особистий вплив грає значну роль. В умовах української революції Петлюра виявив цінні риси характеру: він умів захоплювати своїм запалом других, умів вести за собою маси, кликати їх до такої ж боротьби й жертв».

Михайло Омелянович-Павленко, генерал, командувач армії УНР, 1920:

«Петлюра пише, що він завжди “був й є прихильником реальної політики”. Хай наші політики скажуть, наскільки він був реальним в політиці, а щодо справ військових, то, на жаль, факти свідчать друге: його військову політику можна характеризувати хуторянською в повному розумінні цього слова… Для надто скомплікованої обстановки 1920 р. Петлюра як сила інтелектуальна був заслабий взагалі, а щодо справ військових зовсім не на місці… Він повторював помилку свого попередника гетьмана – не зумів знайти компромісу між елементами консервативними і прогресивними. Однак гетьман шукав його, а Петлюра навіть й не замислювався».

Степан Томашівський, дипломатичний представник ЗУНР, 1921 рік:

«Популярність Петлюри пливе із двоякого джерела. Наперед, він пересічний тип сучасного українського інтелігента, а широкому загалові така пересічність симпатична: плебейське імя, плебейські манєри, цинізм, перемішаний з містичним жестом, мужицька витривалість, демагогічна амбіція – все це улегчує здобуття популярности. Дальше, він мабуть присвятив 9/10 своєї особистої енергії і величезну частину державного гроша на доцільне витворювання цеї популярності…

Портрету Петлюри не буде ані в українськім Пантеоні, ані в самім історичнім музею заслужених для рідного краю Українців, хиба тілько в окремім зачиненім кабінеті з написом на дверях: “Молоді вступ забороняється”. Там показуватимуть зразки перебутих поганих національних хоріб українського народу».

Дмитро Шурхало, для «ОРД»

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

23.05.2019 11:15 украинец

Скоро вам конец, подонки петлюровские. Президент Зеленский к вам еще не дошел, но ждать уже недолго.


23.05.2019 12:15 Чорний ворон

Петлюра на той час був засланим козачком. Опинився в потрібному місці , в потрібний чвс . Дивно . Ні він , ні Грушевський , та інші не збирались будувати державу Украіну. З його подачі був вбитий украінський патріот Петро Болобчан. Не зрозуміло , чому не була створена украінська армія ? Як вез військовоі освіти був призначенний головнокомандувачем військами УНР ?. Сьогоднішня ситуація в Украіні нагадує ті далекі часи. Нічого не помінялось. Украінці як стояли раком , так і стоять. Краіною керують інші.


23.05.2019 12:16 Ускорения не получается

Если З так будет поступать и дальше то нужно готовиться к новым выборам и майдану


23.05.2019 12:17 Ускорения не получается

Если З так будет поступать и дальше то нужно готовиться к новым выборам и майдану


23.05.2019 12:18 до 11-15

закрий пащу ракло -твоє порхате зє таке ж невиліковне як і решта юдопорхатих -Сімон Петлюра націрнальний герой українців а для вальцманів розенблятів зєленських все буде чаушеску.Слава Націі


23.05.2019 13:54

Среди 75% проголосовавших за Зеленского, из них 50% стоявшие на майдане, спрашивается: на хуя вы, черти, стояли на майдане? Повоевали трошечки, погралыся в украынцив и досыть — навоевались, авропейцы хуевы. Пора до россии, до дому!


23.05.2019 14:07 Тито

нашли кому петь деферамбы…совсем народ опустился и оскотигился……..а слабо Вернадскому или Лисенко спеть?


23.05.2019 16:22 Готовьтесь к событиям

Судя по коментам пятая колонна и сепары рассчитывают на Зеленского.Он с даты инаугурации уже ни один раз бьет в штангу.Петлюра национальный герой и ни одна из характеристик этого не отрицает как и его идеологический национальный корень.Видимо на выборах 70% поддержат Порошенко и это будет правильно, и как уравновесит силы


23.05.2019 17:27 події будуть

але без юдопорхатих то точно-вальцмани гройсмани когани-турчинови капітельман етінзон-кличко можно продовжувати довго -недумаю що українцям потрібен будь який жид вірмен чи азіят -Україні українського президента


23.05.2019 18:16 Тито "на готовтесь к событиям"

ты само то поняло, что бздонуло в лужу?


23.05.2019 18:53 " ...польза от ремней безопасности доказана наукой" (У.Супрун)

Я за Петлюру, потому что он хоть и авантюрист, но он ЧЕСТНЫЙ В ДЕНЕЖНОМ ОТНОШЕНИИ. То есть не Вор, чем вызвал непрекрытое восхищение современника (одного правда). Я тоже у захвати от его такой библейской добродетели

В наш, просвещенно-европейцский век таких ужо не делают. К сожалению. Все больше свынарчуков плодят.


23.05.2019 19:20 Разве это юбилей

Юбилей сегодня. 23 мая 1938 года Судоплатов привел приговор Коновальцу. Вот это дата, а вы хню празднуете.


23.05.2019 19:33 Дополню

Забыл еще поздравить. 5 марта 1950 был исполнен приговор Шухевичу. Ну а 15 октября отпразднуем 70 лет как кара нашла ката украинского народа Бандеру. Я вам шановнi напомню…


23.05.2019 20:35 Незнакомец

Из рассказа моей прабабушки. В один из дней гражданской войны нашу большую узловую железнодорожную станцию захватили петлюровцы. Первым делом они провели мобилизацию, отловив всех, кто не успел спрятаться, тут же одев на них жупаны. После чего они произвели отлов, не успевших спрятаться, евреев. До вечера их закрыли в пакгаузе. Вечером, приняв спиртное, они отрезали евреям уши и заставляли их же поедать и танцуя при этом танец “Яблочко”. После чего всех расстреляли. Кроме ее рассказа никаких иных доказательств не имею. Как говориться, за что купил, за то и продаю.


23.05.2019 20:59 Патриот УКРАИНЫ.

СЛАВА ВЕЛИКОМУ УКРАИНЦУ-П.А.СУДОПЛАТОВУ !!!!


23.05.2019 21:14 112

https://www.youtube.com/watch?v=ZC9MDSq1R8M Ты помятая “пилотка” будешь по — русски квакать, когда на Крещатике делать миньет.


23.05.2019 22:17 Всемирный наблюдатель

Понятное дело.


24.05.2019 9:39 Факт

Коль так ополчились значит герой. Даже сегодня не даёт покоя москалям.


24.05.2019 10:41 Всемирный наблюдатель

Петлюра — гомосексуалист! Слава Украине!


24.05.2019 11:02 Папередникам

Ну квакаете то вы все по-русски. А миньет — это проходной балл в любую держструктуру на сегодняшний день. Впрочем, для тебя 112, это образ жизни. Ну и о героях. Педерасты, фашисты, мучители, долбоебы, и теперь еще клоун — вот ваши герои сегодня.


Комментировать