Человек не терпит насилия!

Голову правління Банку Альянс Ю.Фролову оголошено в міжнародний розшук і мають взяти під варту. Чергова перемога НАБУ чи спроба «врятувати» Банк Альянс?

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила в силі рішення слідчого судді ВАКС і постановила обрати Голові правління Банку Альянс запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Йдеться про гучну справу про розкрадання коштів «НЕК «Укренерго» в лютому березні 2022 року на суму близько 1 млрд гривень компанією «Юнайтед Енерджи» за участю Банку Альянс, який видав банківську гарантію компанії бізнес-партнера І.Коломойського. Банк Альянс відмовився від зобов’язань і вже третій рік веде судову війну проти«НЕК «Укренерго». Про оголошення підозри учасникам схеми, серед яких і Ю.Фролова, НАБУ звітувало ще в січні 2024 року.

Втім це рішення, ймовірно, мало що змінить у перебігу кримінальної справи № 52022000000000091, яку НАБУ розслідує з травня 2022 року. Адже Ю.Фролова з 13 березня 2022 року керує Банком Альянс перебуваючизакордоном. Проте їй це не завадило отримати для Банку Альянс рекордний кредит від НБУ на 1,93 млрд гривень у вересні 2020-го. Згідно матеріалів постанови ВАКС, в міжнародний розшук Ю.Фролову оголосили ще 19 січня 2024 року, але знайти її, попри наявну у слідства адресу проживання підозрюваної в Словацькій республіці, до сих пір виявилось не під силу навіть Інтерполу. Очевидно, так само, як безсилим виявляється міжнародний розшук цілої кагорти українських високопосадовців та олігархів, що переховуються від правосуддя у гостинній Європі.

Низька вірогідність того, що Ю.Фролова буде доставлена в український суд і отримає реальний вирок, ставить питання про реальні цілі розслідування НАБУ у справі. Слідство наполягає, що рішення про видачу афілійованій з І.Коломойським компанії «Юнайтед Енерджи» банківської гарантії на 1,85 млрд гривень приймалось одноосібно Ю.Фроловою в порушення статуту Банку Альянс, оскільки сума гарантії перевищувала 25 відсотків активів банківської установи. При цьому у звітну документацію Банку Альянс для НБУ було здійснено підлог: з метою приховати реальну суму банківської гарантії до НБУнадано документи про видачу гарантії лише на 300 млн грн. Таким чином, Ю.Фролову призначено єдиною, хто несе повну і нероздільну відповідальність за незаконну діяльність Банку Альянс.

Факти підробки Банком Альянс документів визнано і перевіркою Нацбанку, що відбулась в банку ще в січні 2023 року. Втім, попри зроблені інспекцією НБУ висновки про те, що «Банк приймає надмірні кредитні ризики, що перевищують нормативні обмеження, встановлені регулятором, а в бухгалтерському обліку наданих гарантій на окремі дати дозволило Банку уникнути порушення нормативу Н7», жодних санкцій щодо Банку Альянс застосовано Нацбанком так і не було. Сьогодні Банк Альянс, попри солідний кейс справ з невиконання банківських гарантій перед державними установами і підприємствами, продовжує свою роботу на ринку банківських гарантій, в той час як загальносвітова практика та нормативи НБУ передбачають при виявленні таких масштабних махінацій, щонайменше, введення в банк тимчасової адміністрації.

Недоторканість Банку Альянс, яку пов’язують з впливом на українську владну систему його реального власника Д.Фірташа, на жаль, демонструється всім перебігом справи про видачу і несплату банківської гарантії. Так, розслідування НАБУ справи про розкрадання коштів «НЕК «Укренерго» різко активізувалось після того як в грудні 2022 року Господарський суд м. Києва у справі № 910/32 68/22виніс рішення на користь «НЕК «Укренерго» і зобов’язав Банк Альянс сплатити на користь державної компанії 1 млрд 113 млн гривень. Як видно з матеріалів згаданої постанови ВАКС,  основні докази щодо неправомірної діяльності голови правління Банку Альянс Ю.Фролової  датуються травнем серпнем 2023 року. Дії слідства у справі є напрочуд синхронними з діями Банку Альянс. В той час як адвокати Банку Альянс затягували розгляд скарги на рішення Господарського суду в Північному апеляційному суді, детективи НАБУ збирали доказищодо фальшивого характеру банківської гарантії, оскільки «рішення про видачу гарантії голова правління прийняла одноосібно і з порушенням процедури». Таким чином, пріоритетом слідства, очевидно, є покарання Ю.Фролової як фізичної особи, а не повернення державі 1 млрд гривень.

Водночас саме матеріали кримінального провадження НАБУ були використані Банком Альянс в жовтні 2023 року для позову до «НЕК «Укренерго» та «Юнайтед Енерджи» про визнання банківської гарантії такою, що не підлягає виконанню та визнання припиненим зобовязання банку справа № 910/16479/23. Господарський суд м. Києва, за мірками українського судочинства доволі швидко, вже в середині квітня 2024 року задовольнив позов Банку Альянс, що стало підставою для Північного апеляційного суду зупинити розгляд у справі № 910/32 68/22. Тепер питання про виплату Банком Альянс на користь «НЕК «Укренерго» 1 млрд 113 млн гривень знову відстрочене на невизначений час.

Попри те, що мова йде про кошти, які Банк Альянс мав сплатити державному підприємству одразу після настання гарантійного випадку, а саме ще в березні квітні 2022 року, наразі виглядає на те, що через судову та правоохоронну систему, а також черезбездіяльність Нацбанку, створюються штучні підстави для виведення Банку Альянс зпід удару в ганебній антидержавній оборудці. Ю.Фролова продовжить успішно переховуватись від слідства. А «НЕК «Укренерго» прийдеться продовжити  пошук необхідних зруйнованій енергетичній галузі коштів у міжнародних спонсорів.

Оцените материал:
54321
(Всего 2, Балл 5 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Читайте также

«Альянс» Фирташа с НБУ: Как замглавы Нацбанка «крышует» разворовывание госсредств в банке олигарха

«Альянс» Фирташа с НБУ: Как замглавы Нацбанка «крышует» разворовывание госсредств...

Западное издание Luxembourg Herald в своем недавнем расследовании выяснило, что украинский банк «Альянс», конечным бенефициаром которого является олигарх-беглец Дмитрий Фирташ, по сути…
НОВОСТИ