У грудні 2023 року уряд погодив призначення заступника голови Донецької області Вадима Філашкіна керівником військової адміністрації регіону. «Призначити Філашкіна Вадима Сергійовича головою Донецької обласної державної адміністрації», — йдеться в тексті документа. Уродженець Миколаївської області, полковник поліції Вадим Філашкін призначений на посаду заступника голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації у 2019 р. Філашкін служив в УБОЗ УМВС (ГУНП) у Миколаївській області з 2002 по 2007 р. та з 2108 р. та з 2008 р. та з 2008 р. періодами пропрацював в Управлінні БОП на Одещині. Заступником начальника Головного управління національної поліції у Донецькій області його було призначено у 2016 р.
Для довідки: Філашкін Вадим Сергійович народився 14 червня 1975 року у селищі Арбузинка Миколаївської області. Після демобілізації з лав Збройних Сил України у 1995 році та до 2001 року служив за контрактом у спецпідрозділі внутрішніх військ МВС України.
Тепер найцікавіше: для чого знадобилося призначати головою Донецької адміністрації людину з Миколаєва, яка навіть не має задекларованого житла та офіційного майна на Донеччині? У жодній зі своїх декларацій за минулі роки чиновник не вказував житла на Донеччині — ні орендованого, ні власного. Вся нерухомість Філашкіна та сім’ї розташована на Миколаївщині. Зазначимо, за законом посадові особи повинні декларувати нерухомість, якою користуються (у разі, якщо користувалися нею щонайменше половину від звітного періоду або станом на останній день звітного періоду). За надання недостовірних відомостей чиновники можуть бути притягнуті до кримінальної, адміністративної або дисциплінарної відповідальності.
Власного житла сім’я Філашкіна не має, вся родина зареєстрована у квартирі матері Вадима — Тетяни Семаєвої (площа житла 137.5 м2, будинок розташований у Миколаєві). Є лише нежитлові приміщення та земля. Більшість земельних ділянок та пансіонат розташовані біля моря. Проте сім’я не декларує жодних доходів, які б могла приносити ця нерухомість. Власний транспорт, згідно з декларацією, в сім’ї є тільки у дружини Вікторії Філашкіної. Це Lexus LS460 (придбаний у 2013 році) та TOYOTA RAV-4 HYBRID (придбаний у 2021 році). Ні Вадим Філашкін, ні його дочка, як звітує чиновник, машин не мають і не користуються ними. Це здається трохи дивним з огляду на те, що за заявленими Вадимом Сергійовичем розкладами виходить, що йому доводиться їздити на роботу з Миколаєва.
Чиновник задекларував 1 млн 441 тис. 979 грн зарплати 2022-го. Тобто на посаді заступника голови ДонОВА Філашкін отримував у середньому 120 тисяч гривень на місяць. Також він отримав 193 363 грн. пенсії за рік (близько 16 тис. грн. на місяць) та 4 960 грн. від департаменту праці та соцзахисту Миколаївської міськради. При цьому Вікторія Філашкіна заробила 1 млн. 475 тис. грн. За той самий період. Вона співвласник (має 75%, решта 25 — у Тетяни Семаєвої, матері Філашкіна) миколаївської ТОВ «ВВ-КОМ». Компанію зареєстрували у 2007 році. З того часу фірма кілька разів змінювала види діяльності (здавання в оренду авто, послуги рослинництва). Зараз ВВ-КОМ надає послуги перукарням та салонам краси (?).
Більш ніж дивний розклад з огляду на те, що на 2022 р. Вадим Філашкін мав два банківські рахунки: 184 тис. 992 грн зберігає в Приватбанку, ще 876 тис. 895 грн в Ощадбанку. Також у чиновника було готівкою 210 тис. грн та 42 тисячі доларів. У дружини Вікторії було 19 тис. 707 грн на рахунку Приватбанку та 48 тис. 642 грн в Ощадбанку. Ще 35 тисяч гривень та 37 тисяч доларів вона зберігала готівкою. Плюс 4 тисячі доларів у їхньої доньки.
Виходить картина, коли сім’я Філашкіних володіє землею, пансіонатами, бізнесами, але при цьому сам глава адміністрації офіційно не має будь-якої житлової площі в підконтрольному йому регіоні, ані навіть власного автомобіля. В наявності також приховування частини доходів, враховуючи величезні площі земельних, які купують сім’я регулярно, починаючи з 2012 року. Це лише ті дані, які можна встановити без особливих зусиль з відкритих джерел.
Не менший інтерес викликає бурхлива діяльність Вадима Філашкіна на керівних поліцейських постах, що раніше займалися, в Миколаєві, Одесі та Донеччині. Злі (а може й не дуже) мови говорять про зрощування бідного аскетичного (як ми вже переконалися) слуги закону з відомими свого часу у кримінальних колах України персонажами. Зокрема, ходять чутки про зв’язки нинішнього голови Донецької ОВА з командою миколаївського мафіозі «Мультика» (Михайла Тітова). Подейкують, що Філашкін мало не стояв біля витоків ОЗУ «Мультика», яка успішно орудувала в регіоні з 2008 по 2017 рр., збагачуючи не лише свої кишені, а й підвищуючи добробут покровителя.
За досить короткий період перебування в Одесі Філашкін так само не залишив поза увагою це місто і отримав корисні контакти серед нового на той момент кримінального клану гагаузької мафії, послідовники якої наводять жах на місцеве населення аж до сьогодні. З ватажками банди («Маною» та «Христофором») борця з організованою злочинністю поєднували тоді спільні інтереси в агропромисловому секторі регіону.
З призначенням у 2016 році на новий керівний пост поліції Донеччини сфери інтересів і діяльності Філашкіна суттєво розширилися: вугілля, золото, бензин і тютюн, контрабандні потоки – це лише частина горизонтів, що тоді відкрилися перед амбітним силовиком.
Чим займається миколаївський кар’єрист у своїй новій посаді, що керує, залишається тільки здогадуватися. Наведемо його цитату у відповідь на питання про його місцеперебування та діяльність у Донецькій області: “Я з 2015 року перебуваю на Донеччині.<…> Донеччина – це рідний край. І буду тут, і був тут, і діти мої сюди приїжджають. <…> Щодо вказівки адреси на Донеччині — ну ми зараз не будемо вказувати ті приміщення, підвальні приміщення, де ми знаходимося і працюємо для досягнення нашої перемоги. Після перемоги сто відсотків буде житло, сто відсотків збудуємо. І людям відбудуємо, і самі житимемо на Донеччині”. Якась дуже дивна і ухильна відповідь для чиновника його рангу. Таке відчуття, що є бажання списати всі складнощі на військову обстановку і під шумок вичавити якнайбільше з нового підконтрольного регіону, а потім швидше змитися звідси. Дуже хочеться сподіватися, що ми помиляємося, але практика показує, що саме так і поводяться подібні до Філашкіна заслані козачки…