Человек не терпит насилия!

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ. ЕПІТАФІЯ

449283678 10160283434268412 5304521986444284638 n

Колись мій вчитель проф. Девід Вільямс вчив нас, що головну ідею конституціоналізму можна звести до двох слів: check and balances. Щойно внутрішні стримування та противаги між різними центрами та рівнями влади зникають – від Конституції залишаються самі красиві лаштунки, справжнє призначення яких – приховувати, що діється за ними.
Сьогодні будь-якому більш-менш вдумливому спостерігачеві очевидно, що Україна перетворилась на «виборчу монархію». Всі формальні та неформальні важелі влади наразі сконцентровані в одних руках і на одній вулиці. І навіть «аварійні запобіжники» – періодичні вибори та право на повстання проти тиранії – у сучасному українському контексті апріорі неможливі, бо добʼють кволу українську державність. Finita la commedia: війна зруйнувала тендітні паростки конституціоналізму в країні. Спочивай у мирі, романтичний тексте під назвою «Конституція України», народжений 28 років тому…
Війна зіграла з нами злий жарт. Бʼючись не на життя, а на смерть з путінською ордою, ми все більше стаємо внутрішньо схожими на неї. І чим довше триває війна, тим більше ми уподібнюємося до нашого ворога. А щоб його перемогти, нам треба ставати кардинально відмінними від Московщини…
Девід Вільямс вчив нас, що у Конституції є три основні функції чи, якщо завгодно, місії: вона створює головні державні інституції, наділяє їх повноваженнями і обмежує їхню владу, спонукаючи до взаємодії та компромісів з іншими центрами влади. Конституція, яка не містить дієвих запобіжників монополізації влади в одних руках, – мертвонароджена конституція. Наш основний закон цей іспит, на жаль, не пройшов.
Війна лише остаточно оприявнила, наскільки романтичними були «батьки» української Конституції і наскільки декларативним виявилося їхнє дітище. А закон (особливо основний закон) має бути дієвим, а не декларативним. В противному разі він є прокламацією, а не законом.
Без стримувань та противаг, які б мала закласти та гарантувати Конституція України, країна несеться до катастрофи. Не тому що Зеленський добрий чи поганий президент. А тому, що будь-якій людині властиво помилятись. І коли немає інституційних запобігачів від цих помилок, вони стають фатальними. Влада розбещує. Абсолютна влада розбещує абсолютно.
А для тих, хто вірить, що в цієї держави є майбутнє, вже зараз на часі обговорювати конституційну архітектуру повоєнної України. Розуміючи, що вбиває нас не тільки путін та його орда, а також дисфункційність влади. Яка замість ефективних правил та алгоритмів (rule of law) остаточно стала керувати країною в ручному режимі (rule of men).
З іншого боку, що ще можна очікувати від нації, в культурі якої замість розуміння сутності конституційоналізму домінує хвалькуватий міф про «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» як про першу конституцію в світі…
Коли ж ми вже отримаємо владу дорослих, які дадуть цій країні шанс на гідне майбутнє, а не інфантильних романтиків та негідників, що ведуть Україну до катастрофи?
Генадій Друзенко
Оцените материал:
54321
(Всего 0, Балл 0 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

4 ответа

  1. На третий год войны Украина потеряла 1млн 700 тыс убитыми жителей Украины это цифра мирные плюс военные

    1. які цікаві цифри у московітського іпсо, такі ж вигадані, як і вся московітська реальність

  2. гольдштейн кучма блюм кравчук коган турчинов вальцман зєляжопа єрмакі подолякі та решта жидо та масони…..знищити погань та відчужити награбоване..американські жиди у 1917 прислали бронштейнів апфєльбаумів щоб створити СРСР потім чк катівні табори голодомори смерті -чи може схаменутися та вичистити Україну від лайна та сморіда загарбників від небесного ерусаліма -інакше буде біда

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

НОВОСТИ