Человек не терпит насилия!

Нотатки з казахської історії

271762397 5548450305181848 5982932979018627146 nДалекий (здавалося б) Казахстан насправді доволі близький сусід України. Міркуйте самі: від східного кордону України до західного кордону Казахстану по прямій десь 600-650 км, по дорозі на авто – 750 км (тоді як від Луганська до Чопа – 1635 км).

Для кращого розуміння того, що відбувається і може відбутися в Казахстані, не зайве познайомитися з казахською історією.

Відголоски спільного минулого

В ХІІ-ХV століттях значна частина України і майже весь Казахстан були складовою одного великого простору Дешт-і-Кіпчаку – Половецького степу, а відтак Золотої Орди. Знову в одних кордонах, тепер уже Російської імперії, Україна і Казахстан опинилися на межі XVIII-ХІХ століть і залишалися аж до 1991 року.

Жуз усьому голова?

В інформаційному потоці різна оцінка ролі жузів – казахських племінних союзів, які постали не пізніше початку XVIІI століття. Одні кажуть, ніби без цього взагалі неможливо зрозуміти суті казахського громадсько-політичного життя, інші доводять, що поділ на жузи втратив актуальність десь півстоліття тому. Все ж, свій регіональний поділ, як в Україні на східняків і западенців, у казахів також є.

Північно-східний Середній жуз найбільш європеїзований та/чи зросійщений, найменш релігійний. Натомість південний Старший жуз піддався сильному середньоазійському впливові. Західний Молодший жуз зажив войовничо-бунтівної слави і найбільше зберіг кочові традиції. Як каже казахське прислів’я, «дай Старшому жузу посох і нехай пасе худобу, дай Середньому жузу перо і нехай вирішує суперечки, дай Молодшому жузу списа і нехай воює».

Операція інкорпорація

Під владою Російської імперії Казахстан опинився поетапно у XVIII столітті, попервах зберігаючи автономію. Проте 200 років тому – влітку 1822 року – імператор Олександр І затвердив «Устав о сибирских киргизах» (казахах), який ознаменував ліквідацію влади місцевих ханів і запровадження російської адміністрації. Остаточна ліквідація Казахського ханства сталася в 1847 році, після невдалого повстання (тож Тарасу Шевченку в 1847-1857 довелося відбувати службу/заслання у вже замиреному краї).

Для казахів встановлення російської влади серед іншого означало колонізацію їхніх земель переселенцями-хліборобами, через що не раз виникали конфлікти. Цю обставину треба мати на увазі при розгляді казахсько-російських відносин на усіх рівнях.

Особливості ідентифікації

У російській імперській термінології сучасні казахи значилися як «киргиз-кайсаки» (власне киргизи були «кара-киргизами»), хоча за самоназвою вони «казаки». Ба навіть російські джерела Казахське ханство попервах іменували «Казачою Ордою», проте перейменували: чи то щоб не плутати казаків-тюрок із власними козаками (на казахських землях вже були уральські, оренбурзькі і сибірські козаки, а також організували нове Семиреченське козаче військо), чи то запозичили назву у башкірів, які називали казахів саме киргизами.

В 1920 році на території Казахстану постала Киргизька АРСР, яка невдовзі стала Казакською. Навесні 1925 року Всеказакський з’їзд рад ухвалив постанову «Про відновлення імені «казаки» за киргизькою національністю». У цей же час відбулося розмежування казаків і киргизів. Казахами «казаки» стали на початку 1936-го, а наприкінці того ж року казахська автономія стала повноправною союзною республікою.

Коренізація – казахський сценарій

Влітку 1916 року казахи активно долучилися до великого повстання проти мобілізації в російську армію. Проте мобілізація стала лише приводом – причин було значно більше. Невдовзі одним із проявів повстання став міжнаціональний конфлікт між місцевим населенням і переселенцями-слов’янами.

Попервах більшовики пішли назустріч прагненням неросійських народів, одним із проявів чого стала політика коренізації. Якщо в Україні більшовицька коренізація проявилась насамперед у мовно-культурній сфері, то в Казахстані – в земельному перерозподілі на користь титульної національності. Як зазначає американський дослідник радянської історії Тері Мартін, казахський сценарій коренізації являв собою насамперед аграрну деколонізацію. Утім, невдовзі більшовики розгорнули земельну, а відтак і національну політику в інший бік.

«Ашаршылық» – казахський голодомор

Як і в Україні, форсована колективізація в 1929-1931 роках наразилася в Казахстані на запеклий опір, який влада вирішила зламати за допомогою штучного голоду. Казахський скотарів почали силою зганяти до місць постійного проживання, де їхню худобу забирали до колгоспів. Але зібрані в одному місці великі стада нереально було прогодувати… У підсумку, голод та епідемії забрали життя близько 1,2-1,7 мільйонів казахів. Ще близько мільйона казахів втекли в інші регіони СРСР або закордон, але чимало втікачів загинуло.

За оцінками українських демографів, від голоду в 1932-1933 роках загинуло в Казахстані загинуло 22,4 % усього населення (якщо казати лише про казахів, то більше 40%), в Україні – 13,3 %, в Росії – 3,2 %. Лише в 1960-х роках казахи на території своєї країни відновили чисельність на рівні 1926 року. Натомість Казахстан став місцем масового заслання і депортації великих національних груп.

Людина-епоха

Нурсултан Назарбаєв, який внаслідок останніх подій був остаточно усунутий від влади, є безумовно епохальною постаттю в казахській історії, але напевно з неоднозначною оцінкою. На посаді глави Ради безпеки Казахстану Назарбаєв пробув більше 30 років! (21.08.1991-05.01.2022)

Уряд Казахської РСР він очолив ще в 1984 році (при Черненко), Перший секретар ЦК КПК — з 1989-го. Президент Казахської РСР/Казахстану майже 29 років. (24.04.1990-20.03.2019)

А ще Нурсултан Абішович відзначився тим, що в 1958-1960 роках вчився в Дніпродзержинську (тепер Кам’янське) в ПТУ №22, де здобув фах металурга. У мемуарах він навіть згадав, як проставлявся там із першої стипендії.

Демографічні гойдалки

За даними останнього радянського перепису 1989 року, коли Назарбаєв очолював уряд Казахської РСР, казахи становили 39.69 % населення республіки, росіяни 37.82%, українці 5.44%. В 2019-му, коли він пішов з посади президента, казахів стало 67.47%, росіян 19.76%, українців 1.53%.

При цьому варто зауважити, що Назарбаєв весь час кімлав за дружбу і стратегічне партнерство з Росією, за російську мову і ніколи про росіян не сказав кривого слова. Тут є над чим поміркувати, зокрема й українським націоналістам.

 

Оцените материал:
54321
(Всего 6, Балл 4.17 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

6 ответов

 1. Надеюсь, чем скорее в Украине не останется идиотов, которые будут считать кого-то братьями за пределами своего государства, тем сильнее будет Украина. Если почитать комменты россиян и казахов — там они, пуская сопли и слезы, называют друг друга «братьями » — очень трогательная хуйня. На сегодняшний день украинцам пора научится выражать: «свое сожальение» и «искреннею озабоченность». Где Украина и где «Ашаршылыкы и, жузы» ? По-человечески желаю казахам, киргизам, узбекам и еще целой кучи азиатского населения , куда по прямой хуй доедешь, всего самого хорошего и пусть будет мир во всем мире и т.д. и.т.п..

 2. Передистория ето художественный свист фСБ.- а вот дальше партизанская война. А как Вы думаете на чей стороне будет Китай- Турция- Англия -Америка и талибы? как и много других желающих откусить природные богатсва Казакстана.

 3. китай будет на стороне китая

  турция на стороне турции

  англия на стороне англии

  америка на стороне америки

  желающие купить и продать природные богатсва казакстана. тоже будет хватать.

  на чьей стороне будет казахстан???

 4. сышь поребик,а в рот тебе не дать!сиди мыша у себя в днре и хоти пока не усрешся! на мйдан она шляпа дурная хочет!

 5. Путин хочет уподобить себя Наполеоном . Наполеон не истреблял народі а нес свободу равенство и справедливость . Книги нада читать и его доктриной было в россии избавить народ от крепосничества-царизма и рабства. Но старый бородадый гей своей войной и миром извратил историю.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Читайте также

Казахстан. Что было? Что есть? Что будет? Что делать?

Казахстан. Что было? Что есть? Что будет? Что делать?

Интернет в Казахстане стали ненадолго включать и люди в разных городах пытаются разглядеть общую картину произошедшего и происходящего. Не претендую…
РУССКИЕ ОККУПАНТЫ – ВОН ИЗ КАЗАХСТАНА!

РУССКИЕ ОККУПАНТЫ – ВОН ИЗ КАЗАХСТАНА!

Сперва были пряники. Казахская тоталитарная деспотия начала с уступок своему народу: снизила обратно цену на сжиженный газ, выросшую вдруг вдвое;…
ПРИЗРАК КОММУНИЗМА

ПРИЗРАК КОММУНИЗМА

Через любые две точки можно провести прямую, и только одну. Так было сказано еще в школьном учебнике геометрии. А вот…
НОВОСТИ