Человек не терпит насилия!

«Скрутки» на мільярди: чому податкова програє війну з корупційними схемами

b07b6d07d95a0ac49d303f26d9724f38Уряд не має претензій до роботи Державної податкової служби (ДПС), незважаючи на схеми з «скрутками» зі сплати ПДВ, які завдають українському бюджету збитків на десятки мільярдів гривень. «Апостроф» розбирався, як діють такі схеми, чому податкові органи їх в упор не помічають, і чи є шанс викорінити це ганебне явище.

Уряд визначився з кандидатурою на посаду нового глави податкової. «Кабінет міністрів визначив переможцем конкурсу на обрання керівника Державної податкової служби (ДПС) чинного виконувача обов’язків керівника», — написав у своєму Telegram-каналі народний депутат України, голова підкомітету з питань місцевих податків і зборів парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький.

В.о. голови ДПС є Євген Олейніков. Він очолив відомство після того, як в кінці травня тодішнього керівника податкової Олексія Любченка призначили міністром економіки. До цього — з 29 квітня 2020 року — Олейніков був заступником голови ДПС.

Кабмін в серпні оголосив конкурс на посаду головного податківця країни, і в фінал вийшли три претенденти — Євген Олейніков, а також його заступники Наталія Рубан і Наталія Калєніченко.

Таким чином Олейніков став повноправним главою ДПС. При цьому офіційної інформації про це призначення поки немає.

До речі, за словами Мар’яна Заблоцького, призначення нового керівника податкової відбулося з порушенням термінів проведення конкурсу — законом на це відводиться 45 днів, хоча в даному випадку призначення відбулося на 47-й день. «Це дає право будь-якому з учасників конкурсу оскаржити таке призначення», — зазначив нардеп.

При цьому він побажав новому (старому) голові податкової гідно виконувати свої посадові обов’язки.

Під дахом податкової

Податкова і митниця, які то об’єднуються, то знову поділяються на два відомства (з 2019 роки після реорганізації і скасування Державної фіскальної служби, в Україні існують Державна митна служба та Державна податкова служба), вважаються для призначенців непростим фронтом роботи. Для обох служб однією з головних проблем є так звані «скрутки», які позбавляють державний бюджет десятків мільярдів гривень доходів щорічно.

Що таке «скрутка»? Якщо коротко, то це — зменшення податкового зобов’язання зі сплати ПДВ, нарахованого з продажу одного товару, завдяки податковому кредиту, отриманому при покупці іншого товару. Як правило, схема полягає в тому, що два підприємства віртуально обмінюються податковими зобов’язаннями та кредитами. Тобто одне підприємство продає іншому документи на сплачений при імпорті ПДВ, а отриману продукцію продає за готівку, не оформлюючи при цьому податкові документи.

07c321be9fe8ba2ce0af570886a4e2e3Фото: Getty images

Як уже зазначалося вище, втрати бюджету від таких схем колосальні. За твердженням колишнього міністра фінансів України Ігоря Уманського, щомісяця «скрутки» з ПДВ завдають державній скарбниці збиток в середньому на 5 мільярдів гривень.

Мар’ян Заблоцький згоден, що втрати бюджету від цієї схеми становлять мільярди, але переконаний, що вони все ж таки дещо скромніші.

«Вони складають приблизно від 2,5 до 3,5 мільярди гривень в місяць в залежності від економічної активності. Це менше, ніж раніше, але все одно, на жаль, дуже високий рівень», — сказав нардеп в коментарі «Апострофу», додавши, що раніше втрати цілком могли сягати приблизно 4 мільярдів гривень.

За його словами, у схемі зі «скрутками» переважно задіяні імпортери, які завозять в Україну товар, часто із заниженою митною вартістю, компанії, що реалізують цей товар, а також організовані злочинні групи, що забезпечують покупку сплаченого на митниці ПДВ. «І під повним кришуванням податківців вони продають ці документи іншим підприємствам», — сказав Заблоцький.

Він зазначив, що такі «скрутки» проводилися навіть через мережі супермаркетів, при цьому, коли відповідна інформація потрапляла в публічну площину, такі схеми швидко закривалися.

А це означає, що з ними цілком реально боротися.

Колода в оці

Але поки особливих успіхів у цій боротьбі не спостерігається. Мабуть новопризначений глава ДПС Євген Олейніков зможе змінити ситуацію?

«Олейніков — професійний податківець, і я впевнений, що при його серйозному бажанні він зможе закрити «скрутки» до мінімуму», — говорить Мар’ян Заблоцький.

Що до досвіду, то Євген Олейніков дійсно професіонал в податковій сфері, але чи буде у нього бажання боротися з корупційними схемами?

Свій трудовий шлях він починав у податковій міліції рідного для нього Запоріжжя, потім пішов на підвищення в Державну податкову адміністрацію. Згодом Олейніков перейшов на роботу в Міністерство фінансів, після цього — в Міністерство економіки. Після Революції гідності Олейніков деякий час навіть вважався безробітним, а потім працював у приватному секторі. І ось, що називається, повернувся до витоків.

b07b6d07d95a0ac49d303f26d9724f38Євген ОлейніковФото: УНІАН

У серпні міністр фінансів Сергій Марченко недвозначно дав зрозуміти, що Олейніков його цілком влаштовує на посаді глави податкової. «Виконуючий обов’язки глави податкової зараз Євген Олейніков, я ним задоволений… В цілому командою Держподаткової я задоволений. Це одна з найбільш професійних команд у всій Україні», — сказав Марченко в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

Тому його нещодавнє призначення виглядає цілком логічним.

Як розповіло «Апострофу» джерело в керівництві провладної партії «Слуга народу», ринку поданий цілком прозорий сигнал: «Всіх влаштовує нинішня система «скруток».

«Те, що в фінал конкурсу вийшли Олейніков і два його заступники, говорить про те, що конкурс був фіктивний і підлаштований відповідно конкретно під нього», — заявив в коментарі виданню глава підкомітету з питань оподаткування податком на додану вартість парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Олексій Леонов.

За його словами, главі ДПС неодноразово вказували на корупційні схеми з ПДВ, але реакції на ці сигнали не було.

«З боку Олейнікова я жодного разу не отримав виразної відповіді щодо компаній з «скрутками», — сказав Леонов. — Є, наприклад, конкретна схема щодо Одеського кабельного завода, про яку я Олейнікову особисто говорив, а він її чомусь не помічав, поки Служба безпеки України не виявила конвертаційний центр на 40 мільйонів гривень по цьому підприємству. І таких прикладів — мільйони».

Представники влади люблять скаржитися, що українці не платять податки, в зв’язку з чим придумують все нові способи, як у громадян що-небудь все ж таки забрати. Однак виходить як в євангельській притчі — в чужому оці соломинку бачать, а в своєму — колоди не помічають.

Оцените материал:
54321
(Всего 1, Балл 5 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

2 ответа

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Читайте также

«Треугольник смерти», свиньи Колесникова и нардеп Омельянович

Трупный смрад накрывал жителей прифронтовой Константиновки в течение года. Вонь при определенном направлении ветра достигала Дружковки и сел Константиновского района.…
НОВОСТИ