Про це пише видання «Апостроф».

У своїх розрахунках видання посилається на офіційний звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, яка займалася розслідуванням фактів недонадходжень до держбюджету після гучних заяв екс-міністра фінансів Ігоря Уманського про багатомільярдні податкові «скрутки». Суть схеми полягає в тому, щоб поєднати в системі податковий кредит, сформований в результаті ввезення або виготовлення товарів на тіньовому ринку, які потім продаються за готівку без сплати податків, і податкове зобов’язання, що виникає у платників легального сектора економіки, коли їм потрібно легалізувати товари, виготовлені в тіньовому секторі.

Коли головою ДПС став Олексій Любченко, він практично відразу визнав правоту Уманського і пообіцяв боротися зі «скрутками». Як з’ясувала згодом ТСК парламенту, «скрутки» при Любченко не тільки не припинилися, але росли в порівнянні з його попередником Сергієм Верлановим, який керував ДФС у 2019-2020 роках. Згідно зі звітом ТСК, в період з травня по грудень 2020 року обсяг «скруток» склав 19,6 млрд грн або близько 2,5 млрд грн щомісяця. Низка прикладів публікувалася у ЗМІ.

"Скрутки" ПДВ у 2020 році, дані ТСК ВР 

За такий же період 2019 року — тобто до пандемії та в умовах більш-менш стабільного, хоч і невеликого економічного зростання, «скрутки», згідно зі звітом ТСК, склали 17 млрд грн.

«Якщо слідувати гіпотезі, що «скрутки» продовжують працювати з інтенсивністю приблизно у 2,5 млрд грн втрат для бюджету щомісяця, то за 2021 рік, поки Любченко очолював ДПС, як можна припустити, фіскали недорахувалися ще як мінімум 12,5 млрд грн», — пише видання. Комісія також виявила схемного відшкодування ПДВ за 2020 рік на 1,2 млрд грн, схем з неповерненням валютної виручки нерезидентами на 1,4 млрд грн втрат для бюджету, ухилення від сплати акцизного податку приблизно на 7-8 млрд грн на рік. «Тобто сумарно, крім «скруток» «набігає» ще близько 10 млрд грн щорічних «дірок», на які податкова служба закривала очі завжди — і, судячи з усього, благополучно продовжила це робити при Любченко», — йдеться в матеріалі.

Серед інших «досягнень» Любченка видання відзначає зростаючу кількість скарг бізнесу на тиск з боку ДПС під час перевірок, навіть попри те, що уряд заборонив фіскалам у період карантину взагалі проводити будь-які виїзні перевірочні заходи. Згідно з річним звітом Ради бізнес-омбудсмена, у 2020 році кількість скарг до цієї структури на дії податкових органів була рекордною — 1193 скарги, це більше, ніж будь-коли скаржилися на фіскалів за весь час існування Ради з 2016 року.

«Одним з індикаторів зростання тиску стало самовільне ухвалення ДПС рішення про поновлення перевірок і збільшення фактичного податкового навантаження та доведення підвищених планів регіональним службам у період, коли для самої податкової плани від Мінфіну були знижені через кризу. І тільки за рахунок цих маніпуляцій фіскалам і вдавалося перевиконувати план», — додають журналісти.