Борис Герман, джерело фото: “Радіо Свобода”
13 листопада Київський апеляційний суд задовольнив скаргу адвокатів виконавчого директора УНСП “Шмайсер” Бориса Германа, звільнивши його від подальшого відбуття покарання у зв’язку із станом здоров’я. Відповідне рішення ухвалила колегія у складі головуючого-доповідача Олега Ігнатюка та суддів Оксани Рудніченко і Олени Свінцицької.
Як повідомила прес-секретар прокуратури Київської області Мар’яна Гайовська-Ковбасюк, представники держобвинувачення виступали проти звільнення Германа, проте судді не пристали на їх позицію.
Наразі в прокуратурі планують вивчити повний текст та мотиваційну частину рішення, щоб визначитися з подальшою позицією стосовно вирогідного оскарження резонансного рішення.
Хто такий Борис Герман та чим цікава його справа
Нагадаємо, що Борис Герман був затриманий минулого року за підозрою в організації вбивства російського журналіста Аркадія Бабченка. Останнього нібито застрелили на порозі київської квартири 29 травня 2018 року. Та наступного дня тодішні голова СБУ Василь Грицак і генеральний прокурор Юрій Луценко шокували суспільство — під час їх брифінгу до зали зайшов живий Бабченко: “розстріл” медійника виявився імітацією з боку вітчизняних спецслужб.
Василь Грицак, Аркадій Бабченко та Юрій Луценко, джерело фото: ”Ройтерс”
Одночасно силовики божилися: “замовлення” на ліквідацію Бабченка, а також вбивства тридцяти (чи то навіть сорока семи) блогерів та журналістів з метою дестабілізації соціально-політичної ситуації в Україні, нібито були справжніми. Звинувачували в цьому спецcлужби Російської Федерації. Чи] злочинні наміри, мовляв, вдалося попередити зусиллями Служби безпеки. Та встановити учасників, а також ієрархію мережі “диверсантів” РФ на українській землі.
Громадськості малювали схеми, згідно із якими замовником вбивства Бабченка виступав В’ячеслав Пивоварник, певне відношення до підготовки серії терактів мав Тарас Стельмашенко, а організатором є киянин Борис Герман. Герман після затримання інкриміновані йому злочини заперечував.
Зброяр стверджував, що насправді він має агентурний позивний “Герб” та тісно співпрацює із контррозвідкою СБУ. Своїм “куратором” виконавчий директор УНСП “Шмайсер” назвав екс-директора ДП “Укрспецторг” Дмитра Пономаренка на прізвисько “Дітріх”. Начебто від останнього Герман отримав завдання на здійснення “спецоперації” щодо вивчення диверсійних намірів Росії стосовно України. А після встановлення забаганок росіян — штучно “найняв” у якості “кілера” для Бабченка колишнього клірика, учасника Антитерористичної операції Олексія Цимбалюка.
Останній зробив вигляд, що зголосився заробити грошей таким чином, втім одразу побіг розповідати про “замовлення” на вбивства в СБУ. Де начебто через неузгодженість різних “конкуруючих кланів” вирішили “повісити всіх собак” на Германа. Й врешті-решт відріклися від “Герба”, винунувши йому підозру в організації на догоду Кремля вбивства Аркадія Бабченка та серії терористичних актів.
Тим не менш, відтоді Германа заарештували та помістили в ізолятор відділу забезпечення досудового слідства СБУ на Аскольдовому провулку в Києві. Три місяці потому чоловік зголосився на угоду зі слідством. “Він співпрацює зі слідством, дає дуже цікаві свідчення, які нами в подальшому будуть перевірятися і документуватися”, — казав про це Василь Грицак.
Втім, що саме розповів силовикам “зброяр-терорист”, досі невідомо — справу засекретили. А згодом повідомили: 30 серпня 2018 року Голосіївський районний суд Києва затвердив обвинувальний вирок Герману, призначивши йому покарання нижче нижчої межі інкримінованої статті за організацію терористичної групи (ст.285-3 КК України) у вигляді чотирьох з половиної років ув’язнення.
Операція “звільнення терориста”
Відверто “м’який” вирок Герману, а також подальше звільнення його нібито “поплічника” Стельмашенка посилили розмови про те, що насправді “вбивство Бабченко” та інші злочини, які приписували “диверсантам”, від самого початку були “мильною бульбашкою” та провокацією вітчизняних спецслужб. Згодом ці сумніви збільшилися в геометричній прогресії, коли коридорами правоохоронних структур почалися розмови про те, що незважаючи на обвинувальний вирок, дуже скоро виконавчий директор УНСП “Шмайсер” вийде на волю.
Зокрема, на початку 2019 року його захисники Євген Солодко та Діана Назаренко подали до Ірпінського міського суду Київської області клопотання щодо звільнення Германа від відбуття покарання через те, що він “захворів на тяжку хворобу”. У той самий час засудженого “терориста” перевели до Бучанської виправної колонії №85, та доручили лікарсько-консультативній комісії провести медичний огляд чоловіка.
Надалі саме ці висновки лікарів захисники Германа заявили суду у якості обгрунтування для його звільнення. Втім, на початку серпня 2019 року суддя Ірпінського міського суду Яна Шестопалова залишила без задоволення це клопотання. Якими аргументами вона керувалася при цьому досі невідомо — у відкритій частині судового реєстра відсутня мотивувальна частина “серпневої ухвали”, а всі подальші рішення — заборонені для оприлюднення.
Втім, як свідчить профайл “справи Германа” на сайті Київського апеляційного суду, адвокат Солодко не погодився із Ірпінським судом, та оскаржив його рішення.
З другої спроби провадження було призначене для розгляду, й нарешті 13 листопада в закритому засіданні колегія на чолі із Олегом Ігнатюком постановила звільнити зброяра від подальшого відбуття покарання.
У ДУ “Бучанська виправна колонія” 85, де з початку 2019 року відбував покарання Герман, чоловік запам’ятався як особа, “про яку не дуже гарні відгуки, бо з ним виникало чимало проблем”.
“Фактично, адміністрацію “нагнули” згори, та змусили “залишити” його, щоб він там тихенько “відсидівся”. Певний осад по його перебуванню залишився”, — розповідає Dетектив-Info поінформоване із обставинами “переїзду” Германа до колонії джерело.
Інший співрозмовник додає — увесь час знаходження в БВК 85 зброяр знаходився на привілейованому положенні. Начебто, від початку за ув’язненого просили певні люди “з волі”, а окремо приїжджав по цьому питанню батько Бориса — користуючийся повагою та авторитетом у єврейській громаді Києва Лев Беркович Герман.
На початку своєї “лагерної кар’єри” виконавчий директор УНСП “Шмайсер” сидів в камері №2 для колишніх співробітників правоохоронних органів разом із бійцем батальону “Торнадо”, а згодом — був переведений до лікарні, де відсутні жорсткі режимні моменти (підйом, відбій тощо).
“Звичайно курорт для нього там не влаштовували — в Бучі це апріорі неможливо, проте певний штиль зробили”, — підводить риску джерело Dетектив-Info.
Додамо, що за два тижні до звільнення Бориса Германа стало відомо, що Аркадій Бабченко покинув територію України.
Що стосується інших осіб, яких називали причетними до організації “вбивства” журналіста, то з Тараса Стельмашенка ще наприкінці минулого року були зняті відповідні обвинувачення. Епізод щодо заочного судового розгляду справи відносно В’ячеслава Пивоварника мляво слухається в Шевченківському районному суді Києва. Сам Пивоварник досі знаходиться в базі осіб, які переховуються від правоохоронних органів України.