Человек не терпит насилия!

Фальстарт «Четвертої республіки»

medium borys lozhkin foto 2

Читаючи «Четверту республіку» Бориса Ложкіна, періодично виникає питання: чому ж автор бодай трохи не почекав із книжкою, аби написати не лише про грандіозні реформаторські плани, але про їх втілення? Невже, через те, що ця історія може бути не надто цікавою? Бо наразі складається враження, що замість побудови нової системи влади – відбувається оптимізація старої.

Із книжкою голови президентської адміністрації Бориса Ложкіна «Четверта республіка» стявся той самий казус, що і з книжкою журналістки Соні Кошкіної про Майдан – презентація привернула більш уваги, ніж сам текст. (http://www.radiosvoboda.org/content/article/26873220.html) Між тим, міркування глави президентської адміністрації та зібрана в його книжці інформація однозначно заслуговують на увагу. Про переваги «Четвертої республіки» можна прочитати на задній сторінці супер-обкладинки, де зібрані схвальні відгуки на книжку різних відомих людей – від Леоніда Кучми до Джорджа Сороса.

Зазвичай, подібного роду книжки пишуть, коли завершують політичну кар’єру: розповідають подробиці про важливі події, про те, що відбувалося за лаштунками, хваляться історією успіху або ж пояснюють – чому (і через кого) благі наміри не вдалося втілити в життя. Натомість у розпал політичної кар’єри поява щиро приправленої спогадами книжки виглядає якось передчасно.

«Роботу над книжкою я завершив у січні 2016 року. Мені неодноразово хотілося доповнити її, врахувати пізніші події, але ситуація в країні розвивається так стрімко, що в погоні за новинами я ніколи б не зміг поставити крапку», – зазначає з цього приводу сам автор.

Тож, не дивно, що зроблені Борисом Ложкіним висновки часто видаються також передчасними. Наприклад, він стверджує, що «Петро Порошенко увійде в історію як лідер, який у найчорніші дні 2014-2015 років відстояв суверенітет України». Не применшуючи заслуг чинного глави держави, все-таки варто зазначити, що наразі зовсім не очевидно, в якій іпостасі той увійде в історію. Навіть у спокійніші часи з такими висновками поспішати не треба, а надто – у такі мінливі та складні, як зараз.

Несподівані зізнання про війну

Ще більше вразило наступне твердження: «Захист суверенітету та територіальної цілісності України – головна задача президента… Петро Порошенко з цією задачею впорався». Навіщо таке писати за умов, коли частина Донбасу залишається окупованою, а Крим – взагалі анексований?..

Загалом, судячи з тексту «Четвертої республіки», в близькому оточенні Петра Порошенка погано розуміли рівень загрози з боку Росії. Так, характеризуючи події на початку весни 2014-го, Борис Ложкін зазначає, що «в Криму ситуація розвивалася від поганого до жахливого, але мені здавалося, що Кримом конфлікт і завершиться». І це в той момент, коли вже було очевидно, що невдовзі може спалахнути не лише Донбас, а й Харків та Одеса!

І навіть в умовах збройного конфлікту, в оточенні верховного головнокомандувача не зважали на загрозу безпосереднього російського військового втручання! За словами голови президентської адміністрації, задум перших мінських перегорів з українського боку полягав у тому, щоби «повернути українські землі, дозволивши супротивнику зберегти обличчя».

«У Путіна, як ми тепер розуміємо, був зовсім інший план», – зізнається Борис Ложкін, розповідаючи про вторгнення російських батальйонно-тактичних груп та Іловайську трагедію.

Чесно кажучи, було би вкрай дивно, аби в умовах війни (хай навіть і неоголошеної) супротивники керувалися одними і тими самими ж міркуваннями. Але, судячи з написаного, для автора «Четвертої республіки» стало несподіванкою те, що в Москві думали інакше, ніж у Києві.

Тут навіть хочеться віддати Борису Ложкіну належне за щирість – він не боїться виглядати наївним.

Про радикальний розрив, якого не сталося

Головним завданням своєї книжки Борис Ложкін визначає «розповісти про глибоку трансформацію, яку переживає Україна». У книжці підібраний доволі цікавий фактологічний матеріал, який ілюструє зміни впродовж останніх 20 років. Утім, якраз зміни не очевидні. Це радше розлога декларація про наміри. Ніж розповідь про трансформацію.

«Україна має продемонструвати своїм громадянам і світові радикальний розрив із минулим», – зазначає Борис Ложкін.

Такі категоричні твердження автора «Четвертої республіки» не підкріплені діями чинної влади. Замість ламати стару систему, її радше починають визискувати, у кращому разі – намагаються оптимізувати. Але дії чинної влади аж ніяк не нагадують радикального розриву з минулим. Коли закон про прокуратуру намагаються переписати під одного з близьких соратників президента – то це що завгодно, але аж ніяк не «радикальний розрив із минулим».

У «Четвертій республіці» наведені рецепти деолігархізації чи, як це називає сам автор, зменшення «переговорної сили» олігархів. Автор наголошує, що в кожного з олігархів суто специфічний спосіб симбіозу із державою, а відтак і свої больові точки. Але переконливіше за ці міркування виглядає посилання на інтерв’ю Ігоря Коломойського із промовистою назвою: «Я не готовий до того, щоби мені сказали правила і я їх дотримувався, а Кононенко – ні».

Голова президентської адміністрації справедливо констатує, що «великою мірою наші партії залишаються лідерськими проектами без певної ідеології з серйозним багажем зобов’язань перед своїм спонсором». Даруйте, але те саме можна сказати і про президентський політичний проект – «Блок Петра Порошенка «Солідарність»!

Дорогою Ющенка?

Свого часу, в 2004 році, програма кандидата в президенти Віктора Ющенка «Десять кроків назустріч людям» викликала значно більший інтерес, ніж коли президент в 2009-му звітував про її виконання. Бо тоді й без звіту все було зрозуміло. У випадку із «Четвертою республікою» також складається враження, що декларація про наміри вдалася значно краще, ніж обіцяє бути реалізація. Розповідь про реформи справляє враження, натомість є великі сумніви щодо того чи вражатимуть самі реформи.

Якщо подібного роду сумніви небезпідставні, то зволікати із виходом книжки, справді, було не варто.

«Атмосфера в Києві була незабутньою, – згадує Борис Ложкін весну 2014-го. – Скорбота за загиблими змішувалася із якимось дивним підйомом… Відчуття нової країни та безмежних можливостей».

Нажаль, відчуття нової країни, не кажучи вже про безмежні можливості, з того часу сильно поменшало. Натомість з’явилася туга за втраченими можливостями.

До речі, автор «Четвертої республіки» чесно зізнається, що чинна влада вже згаяла декілька можливостей започаткувати глибинні зміни і попереджає, що «третє і, можливо, останнє в цьому політичному циклі вікно можливостей для прискорення економічних реформ закриється взимку-навесні 2016 року». Хочеться сподіватися, що українська влада встигне ним скористатися.

Дмитро Шурхало для «ОРД»

Оцените материал:
54321
(Всего 0, Балл 0 из 5)
Поделитесь в социальных сетях:

10 ответов

 1. Мы ни с кем не воюем,у нас нет войны,есть АТО и оккупация страны
  ставленниками организованной в политические структуры преступности
  характеризующейся как мафия ,в США ганстеры и коррупция.Лавров
  правильно говорит что Президент со своей задачей справился.

 2. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман разом із президентом Петром Порошенком можуть змінити ситуацію в Україні. В іншому випадку їхня політична діяльність буде завершена. Таку думку висловив народний депутат і лідер руху ДІЯ Дмитро Ярош в інтерв’ю “24 каналу”.

  Народе України чого ви чекаете? Сьогодні необхідно всім українцям відмовитися від газу офіційно, нехай його жре підаpаcт Порошенко с Фірташем та Ахметовим.
  Як же так вони на газі роблять бізнес та отримують шалені прибутки а ми, народ України, платити за ополення та камфорки. Вставай народе, не чекай від підаpаcів покращення!

  Ярошу слід бути обережним, ці падли можуть зробити з ним все навіть вбити.

 3. Оглушительное стучание обрезаными 000ами по чубатым какляцким лбам продолжается!

 4. Все ублюдки которые против Украины заканчивают одинаково-на погосте!!!!!

 5. Чергова дурка від маланця Кружкіна. Хохлів в черговий раз виставили за лохів.

 6. «Ми боремось не тому, що ненавидимо тих,хто знаходиться перед нами,а тому,що любимо тих, хто у нас за спиною!»

 7. Сьогодні, 5 травня, полк “АЗОВ” святкує Другу річницю з дня створення підрозділу.

  “АЗОВ”, ми любим тебе!!! Пам ятай це !!! Слава NАЦІЇ !!! Смерть ворогам!!!

 8. Украинцы, склоняю голову перед вами, вы настоящие герои !!! У нас в России таких смельчаков к сожалению нет, чтоб вот так, безоружными, под открытый огонь. У нас народ более трусливый и запуганный. Все таки, кубло баньдюганов у нас разрослось сильно, потому им легче управлять и запугивать нас. А вы не поддались. Еще раз, ГЕРОИ !!! Я знаю что две пары снайперов вели перекрёстный огонь, чтоб вы меня понимали. Эти же снайперы стреляли и в милицию. Расчёт был такой, что люди испугаются и уйдут, а разозлённые менты пойдут их гасить по полной. И только беспрецедентная смелость и храбрость этих безоружных людей, которые не отступили, и продолжали идти вперёд, теряя товарищей ежесекундно, только их героизм повернул ситуацию вспять, и разрушил сурковско-клюевский сценарий. Вечная память Героям Небесной Сотни! Вы будете достойными европейцами!

 9. раньше ворковал с кровавым диктатором , ныне с Петей … ну-ну, будем поглядеть …

 10. Наш дарагой Юри Виталич Луценко еще 3-ю риспублику не добудував, которую в тиши камеры после избавления от алкогольной итоксикации придумал.

  Дайте человеку воплотить в життя мрию всей своей пожизненной рывалюционной деятельности.

  Еще немного осталось…..

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Читайте также

«Дело ювелиров». Судья Вовк и следователь ГПУ Безушко хотят «разжиться камушками»

«Дело ювелиров». Судья Вовк и следователь ГПУ Безушко хотят «разжиться...

Недавно сменившееся руководство страны в лице президента Владимира Зеленского и его соратников заявило о том, что украинскому бизнесу, а в…
Великий махинатор Ирина Долозина: грязные схемы «скрутчицы»

Великий махинатор Ирина Долозина: грязные схемы «скрутчицы»

Ирина Долозина -- чемпион по "скруткам". При всех начальниках
НЕНУЖНОСТЬ ГОСУДАРСТВА

НЕНУЖНОСТЬ ГОСУДАРСТВА

Последние российские новости впечатляют. Бывший журналист «Новой газеты» Сергей Канев пишет, что под Питером была обнаружена частная тюрьма с крематорием.…
НОВОСТИ