ORD
25.12.2012 г.
Зміни в ДМСУ та ДПСУ

25.12.2012 11:00 Навіщо потрібне Міністерство з доходів і зборів

«Податки потрібно платити добровільно. А ми будемо говорити за це “спасибі”, – сказав голова Податкової служби України Олександр Клименко рік тому, після призначення на цю посаду в листопаді 2011 р.

Але все виявилося не так-то просто. Інакше президент Віктор Янукович не передав би своїм указом в нове міністерство – з доходів і зборів – функції Податкової, митниці та адміністрування єдиного соціального збору. На чолі нового відомства Янукович поставив Клименка.

Ідея об’єднання сама по собі прогресивна, але в Україні її успішній реалізації може перешкодити певна національна специфіка.

Повна конвергенція

Сьогодні на представленні Олександра Клименка як голови нового Міністерства з доходів і зборів питання до нього були не тільки у журналістів. Не менше нерозуміння проскакувало і в промовах співробітників відомств. «Ми поки не знаємо, як буде проходити реорганізація. Ми сподівалися, що про це щось скажуть на цій зустрічі», – сказав радник голови Державної митної служби Павло Пашко. Згідно з указом президента, Митна служба – як і Податкова – підлягає ліквідації, а їхні функції відійдуть новому відомству Клименка.

Конкретних відповідей на зустрічі чиновники не почули. «Наше міністерство повинно стати основним регулятором у формуванні привабливого інвестиційного клімату для бізнесу, – заявив Клименко. – Я запевняю, що платники будуть відчувати тільки комфорт і можливість працювати». І, привітавши митників з тим, що тепер вони стали колегами, через 20 хвилин пішов, не відповідаючи ні на чиї запитання.

Побачити більш чіткі контури нового відомства можна буде лише через 10 днів – тоді, як розповіла помічниця Олександра Клименка Ольга Семченко, буде готове положення про нього.

Паралельно відбуватиметься реорганізація двох служб – податкової та митної. Як розповіли в прес-службі ДПСУ, в січні офіційно буде створена реорганізаційна комісія на чолі з самим Клименком – і стане точно відомий формат майбутнього об’єднання. З урахуванням напору та активності Клименкп, уже до кінця 2013 р. процес реформування відомств може бути завершений.

Неофіційно співробітники ДПСУ говорять, що нинішня реформа буде проводитися за лекалами, виготовленими у 2011 р. попередником Клименка на посаді голови ДПСУ – Віталієм Захарченком. Це він першим запропонував створити орган, на який будуть покладені повноваження щодо всіх зборів до бюджету. Крім Податкової і митниці, він частково візьме на себе і функції Пенсійного фонду – в питанні адміністрування єдиного соціального збору. У бюджеті-2013 зазначено обсяг податкових надходжень: 300 млрд грн. ЄСВ повинен дати ще 160 млрд грн. Об’єднання дозволить створити і використовувати єдину базу даних, яка утруднить ухилення від податків і, в ідеалі, зробить непотрібними часті перевірки бізнесу фіскальними органами.

Правда, якщо в проекті реформи Захарченка пропонувалося залишити в Міністерстві доходів також податкову міліцію, тепер доля її невідома. Перейшовши в МВС, колишній головний податківець почав лобіювати передачу цих функцій в його відомство, і поки, за інформацією Forbes.ua, питання остаточно не вирішене.

Плюси і мінуси

«Ми сьогодні рухаємося в загальноєвропейському тренді», – говорить Клименко. Це правда: схема з єдиним Міністерством доходів вже випробувана в десятках країн. З 34 країн-членів ОЕСР, функції збору податків та соціальних платежів об’єднані в 13 країнах, податків та митних платежів – у 11 країнах. Тому й українські пропозиції експерти сприймають досить позитивно. «Ідеї Олександра Клименка – здорові, гарні, прогресивні», – зазначає Захарій Варналій, екс-керівник Науково-дослідного центру при Національному університеті ДПСУ України, один з авторів звіту про реформу, підготовленого для Кабміну в 2011 р.

За рахунок об’єднання функцій можна домогтися зниження адміністративних витрат. Згідно з аналітичною запискою групи вчених, в якій брав участь Варналій, щорічні витрати на функціонування ДПС і ДМС в Україні становлять майже 3% від суми витрат державного бюджету. У Росії на ті ж органи витрачається 2% бюджету. Крім того, об’єднання повинно привести до зниження обсягів контрабанди (поки, на думку вчених, вони весь час зростають – тільки в 2010 р. зросли на 60%).

Але деякі особливості української реформи лежать поза світовим трендом, про який говорить Клименко. У США та Франції відомства зі збору доходів входять в сферу відповідальності Міністерств фінансів. У Британії створена в 2005 р. Служба Доходів (Her Majesty’s Revenue and Customs) формально не входить у підпорядкування Мінфіну, але все ж визнає його верховенство і може лише давати рекомендації щодо податкової політики.

В Україні ж Мінфін та Міністерство доходів і зборів будуть рівними за статусом, самостійними відомствами. «Це відразу викликає низку запитань, – підкреслює співрозмовник Forbes.ua в Кабміні. – До прикладу, хто буде визначати плани Міністерства доходів – воно саме чи все-таки Мінфін, як зараз? А як тепер буде складатися бюджет?»

Новопризначений міністр фінансів Юрій Колобов на дзвінки сьогодні не відповідав, в Податковій дати точну відповідь на ці питання не змогли.

Друге важливе питання – це потенційний конфлікт інтересів між збором податків і виробленням політики в цій сфері. За законом про центральні органи виконавчої влади, в Україні міністерства мають право розробляти політику в профільній сфері. Але, виходить, Міністерство доходів буде займатися не тільки збором податків, мита та ЄСВ. Воно ж буде формувати і політику держави в цих питаннях. Тобто, якщо фіскалам буде потрібно збільшити збори, до прикладу, з бізнесу, вони самі ж зможуть розробляти нормативні документи, які дозволять це зробити. «Податкова дуже любить вітчизняний бізнес. Так любить, що в своїх обіймах може задушити його», – вважає Варналій.

В інших країнах подібних конфліктів намагаються уникати. До прикладу, в Канаді Агентство з доходів (Revenue Agency) адмініструє податки, але при цьому не впливає на податкову політику.

Дарина Марчак, Катерина Сичова


Fix address: http://ord-ua.com/2012/12/25/zmini-v-dmsu-ta-dpsu/