ORD
20.12.2010 г.
ІТ-афера століття або Як генерали хотіли на комп’ютерах заробити

Останні десять років, починаючи з 2001-го, Міністерство оборони, відповідно до рішень уряду та наказів керівництва МО та Генштабу здійснює заходи із модернізації системи управління Збройними Силами держави шляхом створення її складової – Єдиної автоматизованої системи управління (ЄАСУ ЗС). Для проведення модернізації було випробувано два способи – шляхом придбання обладнання і програмних засобів українського, або імпортного виробництва. Так, підприємство військово-промислового комплексу України — ДП “Укроборонсервіс” отримало позитивний досвід проведення розробки системи планування та проведення військових операцій Об’єднаного оперативного командування Генерального штабу – дослідно-конструкторської роботи “Калина”. Її результати підтвердили можливість і доцільність застосування у військах, насамперед для обробки інформації з грифом “Таємно”, техніки, програмного забезпечення української розробки. Отриманий досвід дає можливість стверджувати, що єдиним вірним шляхом подальшої побудови системи управління Збройними Силами є інтеграція під єдиним стратегічним задумом українських виробників обладнання та програмних засобів. З цією метою пропонується на базі одного з державних підприємств ВПК створити об’єднання державних та комерційних компаній, які спеціалізуються в галузі розробки, впровадження та використання сучасних засобів зв’язку і управління військовими силами держави.

Імпортне – не завжди краще Однак, цей порядок державного контролю за розробкою критичних для МО України систем був порушений наказом колишнього керівника оборонного відомства А.Гриценка від 18.09.2006 р. № 540 “Про організацію робіт щодо розробки єдиної системи управління адміністративно-господарськими процесами ЗС України у 2006-2010 роках”, відповідно до якого МО належало провести ДКР “Ніка” для впровадження інформаційної системи автоматизації військової діяльності виробництва компанії SАР АG (Німеччина). Таким чином, разом з ослабленням державного контролю за розробкою інформаційних систем МО, була створена потужна довготермінова ресурсна база підтримки колишнього керівництва Збройних Сил. Використання програмного забезпечення німецького виробництва SАР при проведенні дослідно-конструкторської роботи “Ніка” показало високу вартість як розробки – 100 млн. гривень, так і її поточного використання – більше 200 млн. гривень з державного бюджету щорічно. Слід зазначити, що крім високої вартості, серйозним недоліком програмного забезпечення імпортного виробництва є його невідповідність вимогам із захисту інформації, а обсяг кодів програмного забезпечення не дає можливості здійснити об’єктивну технічну перевірку можливості виробника німецької компанії, здійснювати несанкціонований контроль інформації, що обробляється. Так, державні експерти не допустили використання цього програмного забезпечення для обробки не лише таємної інформації, а й конфіденційної інформації, яка є власністю держави. За інформацією посадових осіб підрозділу впровадження SАР в ЗС України, іноземні розробники постійно та безперешкодно здійснюють зовнішній доступ мережею “Інтернет” для модернізації та моніторингу програмного забезпечення та інформації, яка обробляється в системі.

«Калина» замість «Ніки» Загальне керівництво ходом виконання ДКР “Ніка” було доручено колишньому заступнику А.Гриценка – М.І.Нещадиму (тепер керівник передвиборчого штабу його партії “Могутня Украна”), тим самим стратегічна помилка колишнього міністра оборони А.Гриценка та його підлеглого генерала М.Нещадима суттєво затримала розвиток системи управління Збройними Силами. До практичної реалізації завдань впроваждення SАР було залучено підконтрольні їм організації – ТОВ “Енран-Телеком” та ТОВ “Екотех” (м. Київ). Слід зазначити, що до недавнього часу одним з керівників першої компанії був син колишнього міністра оборони А.Гриценка. Протягом виконання ДКР у 2006-2008 роках цим компаніям було перераховано 7 млн. 56 тис. грн. та 50 млн. 534 тис. грн. відповідно. У 2010 році керівництво Генерального штабу призупинили впровадження програмного забезпечення SАР та ДКР “Ніка”, припинили фінансування компаній – виконавців робіт і розпочали перевірку можливості подальшого застосування інтегруючих програмних рішень іноземного виробництва для обробки таємної інформації. Після фактичного припинення доступу до фінансових ресурсів МО України, лобістська група підтримки А.Гриценка та SАР організувала компрометуючу кампанію проведення ДКР “Калина” та ДП “Укроборонсервіс”, включаючи проведення інспекції Адміністрацією Президента. До складу інспекційної групи були включені 6 членів, які раніше приймали активну участь в проведенні ДКР “Ніка” і є особами, фактично зацікавленими в дискредитації рішення керівництва оборонного відомства і продовженні подальшого фінансування закупівлі SАР у компаній, підконтрольних групі А.Гриценка. «Травля», організована заступником Глави адміністрації Президента Г. Васильєвим та головним інспектором Шелестом, закінчилась нічим… При цьому, ці посадові особи Адміністрації Президента поливають брудом керівників проекту «Калина» генерала Семірича Ю.П. та його заступника Терещенко П.І., добиваючись їх звільнення і навіть передачі під слідство. Про це навіть на колегії Міністерства оборони з трибуни заявив Г. Васильєв. Незважаючи на всі перешкоди, які створюють противники обраного керівництвом оборонного відомства курсу, робота продовжується. Як і очікувалось, їм не до снаги зупинити злагоджену роботу колективу однодумців у Міністерстві оборони. Так, вже після марних намагань інспекторської групи продовжено фінансування дослідно-конструкторської роботи “Калина”, проведено тендер щодо оснащення телекомунікаційної складової ЄАСУ на більш ніж 1 млрд. грн. В результаті Адміністративної реформи, як повідомляють наші джерела, і Васильєв, і Шелест будуть звільнені, як і їх «підручний» Жишко… У всякому випадку, у розробників «Калини» є можливість довести свою справу до кінця всупереч втручанням «лобістів» з Адміністрації Президента України, забезпечив надійний тил при мінімальних витратах з максимальним коефіцієнтом корисних дій. Тож, як кажуть в народі «собака гавкає, а караван йде»…

Олег Грач


Fix address: http://ord-ua.com/2010/12/20/it-afera-stolittya-abo-yak-generali-hotili-na-kompyuterah-zarobiti-/