ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS У семи няньок дитина без нагляду або знову ж на ті самі граблі?

За п’ять останніх років в умовах гібридної війни Росії проти України докорінно змінилося чимало підходів до побудови, роботи, законодавчого забезпечення та запровадження необхідних змін у широкому спектрі національної безпеки і оборони України. Чимало змінилося підходів, але ще не всіх. З появою нових антикорупційних органів, які вперше в історії держави сформували, так би мовити, антикорупційний сектор національної безпеки — Національного антикорупційного бюро, Національного агентства з питань запобігання корупції, Державного бюро розслідувань, — виникла нагальна потреба відповідно реформувати до того часу основний орган цього сектора — Службу безпеки України.

Нагадаю, що нові антикорупційні органи, як і обіцянка керівництва держави швидко реформувати СБ України, з’явилися в умовах відбиття Україною збройної агресії Росії та підтримки західного світу намагань Української держави стати на шлях європейської та євроатлантичної інтеграції. Наслідком цього стало й підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом, отримання безвізового режиму з країнами ЄС, перспектива асоційованого членства НАТО, всебічна підтримка західним світом українських реформ. Постійна фінансова, матеріальна, технічна, методична та інша допомога Заходу, безумовно, сприяла створенню антикорупційного сектора України.

…Нові антикорупційні органи, як і обіцянка керівництва держави швидко реформувати СБ України, з’явилися в умовах відбиття Україною збройної агресії Росії та підтримки західного світу намагань Української держави стати на шлях європейської та євроатлантичної інтеграції…

Україна зобов’язалася прозоро створювати, будувати свої нові антикорупційні органи й налагоджувати їх незалежне функціонування, а також відповідно реформувати СБ України — єдиний тогочасний державний орган з правоохоронними функціями, який відповідав за весь цей напрям роботи. Ми вже навіть не кажемо про зобов’язання, так би мовити, для внутрішнього споживання. Україна офіційно взяла також на себе і зобов’язання міжнародного рівня: і на Варшавському саміті НАТО у 2016 році, і під час багатьох переговорів президента України з лідерами ЄС, США, провідних європейських країн тощо. Керівництво ЄС, США, посланці НАТО, члени Консультативної місії Євросоюзу в Україні ще у 2016 році навіть опрацювали пропозиції щодо реформування СБУ, яке мало на меті визначити початкові кроки, необхідні для приведення служби у відповідність зі демократичними стандартами НАТО і країн ЄС. Основні пропозиції передбачали позбавлення СБУ правоохоронних функцій, які слід було передавати новоствореним антикорупційним органам, і зосередження її роботи на контррозвідці, протидії тероризму, кібербезпеці, аналізі безпекових загроз тощо.

Що можна констатувати по закінченні останніх п’яти років? Нові антикорупційні органи, не зважаючи на постійний тиск і протистояння з боку попереднього керівництва держави та окремих політиків, таки створені, але й досі не мають необхідного (що закладалося від самого початку) законодавчого, нормативно-правового, технічного та іншого забезпечення. А спроби з реформування СБУ вкрай невдалі, навіть концепції реформування СБУ офіційно так і не було розроблено і не оприлюднено, якщо не зважати на «солодкі балачки» попереднього керівництва держави, на постійні засідання, круглі столи в СБУ з питань його реформування тощо. Одним словом, «совок» не відпускає.

Причина цього була не тільки в ностальгії за «суперспеслужбою КДБ», але й в небажанні вищого керівництва держави, і перш за все президента країни змінювати функції і завдання СБУ. Як вже склалося за роки незалежності, ця служба була цілком підконтрольна, підпорядковувалася лише президентові і завжди на нього орієнтувалася, часто виконуючи його забаганки. І жоден з президентів змінювати цього не намагався і не бажав.

…Україна зобов’язалася прозоро створювати і будувати свої нові антикорупційні органи, а також відповідно реформувати СБ України…

Дуже влучно зазначив ще у 2018 році один з керівників СБУ (2014–2016 рр.) генерал В. Трепак, «Зараз існують дві СБУ, — одна воює з агресором, протидіє розвідувально-підривній діяльності проти України, бореться з тероризмом, а інша діє як особиста служба безпеки президента і його оточення. І якщо перша виконує функцію «щита і меча» держави, то друга є одним з головних інструментів вирішення політико-приватних питань, які стають домінуючими в діяльності СБУ». Перебуваючи в той час на посаді голови СЗР України, спостерігав за таким неодноразово. Більше того, СБУ навіть, в порушення закону «Про розвідувальні органи України» (керівництво якої будучи «близькою» не тільки до колишнього очільника держави, але й до його найближчого оточення), часто «заходила» на «поле діяльності» зовнішньої розвідки, що в свою чергу призводило до негативних наслідків як це трапилося у Франції та у низці інших випадків, у тому числі виходячи без координації з українською національною розвідувальною службою (СЗР України) на двосторонні контакти з розвідувальними службами інших країн, незаконно монополізуючи всю сферу діяльності спецслужб країни, що в свою чергу викликало багато запитань від наших партнерів.

На сьогодні і в подальшому у СБ України досі залишаються непритаманні функції, як то: захист економіки держави, боротьба з корупцією, ведення власного слідства, монопольне право на проведення оперативно-технічних заходів тощо. Такі права і повноваження, зібрані «під одним дахом», є тільки у спецслужб РФ, Білорусі, Північної Кореї, Китаю та низки інших країн, які важко назвати демократичними.

Як побудовані відповідні органи провідних країн світу і які у них основні обов’язки? У США існує широковідоме Федеральне бюро розслідувань (підпорядковане міністерству юстиції), а також Управління контртерористичної і фінансової розвідки (підпорядковане міністерству фінансів) та міністерство внутрішньої безпеки. У Франції контррозвідувальна діяльність на території країни та боротьба з тероризмом є прерогативою Головного управління внутрішньої безпеки, підпорядкованого міністерству внутрішніх справ, а боротьбою з контрабандою, відмиванням коштів, незаконними фінансовими операціями займаються Національне управління розвідки та митних розслідувань та Управління фінансової розвідки та протидії незаконним фінансовим схемам, які підпорядковані міністерству економіки і фінансів. В Німеччині за контррозвідку відповідає Федеральне відомство з охорони конституції, що підпорядковане міністерству внутрішніх справ, та Служба воєнної контррозвідки, яка відповідає за контррозвідку у військах. У Великій Британії працюють МІ5, як основний орган контррозвідки і таємної поліції, та Національне агентство з боротьби зі злочинністю, яке відповідає за антитерористичні дії. Як бачимо, спеціальні органи провідних країн світу мають, перш за все, контррозвідувальні та антитерористичні функції, а антикорупційними і фінансовими питаннями займаються інші органи відповідного підпорядкування.

…СБ України досі залишалася прямим нащадком колишнього КДБ у вигляді недореформованої радянської спецслужби…

СБ України досі залишалася прямим нащадком колишнього КДБ у вигляді недореформованої радянської спецслужби. За оцінками вітчизняних експертів, маючи понад 30 тис. співробітників, СБУ у сім разів перевищує чисельний склад британської МІ5, і є більшою ніж у четверо за ізраїльське національне розвідувальне агентство Моссад. При цьому окрім виконання традиційних завдань, притаманних більшості спеціальних служб західних країн (перш за все, розвідка і контррозвідка), СБУ виконує більшу частину роботи, яка притаманна правоохоронному органу (боротьба з економічними злочинами і корупцією).

Тому такі найбільш важливі напрями роботи, особливо в умовах неоголошеної війни, як контррозвідка, контртерористична діяльність, зберігання державної таємниці та ін. часто залишаються осторонь, вважаються другорядними, недофінансуються, недоукомплектовуються тощо. Розпорошення зусиль СБУ за напрямами боротьби з економічними злочинами і корупцією призводить до різкого падіння ефективності роботи (й результатів!) на інших напрямах.

…Розпорошення зусиль СБУ за напрямами боротьби з економічними злочинами і корупцією призводить до різкого падіння ефективності роботи (й результатів!) на інших напрямах…

Нове керівництво держави на чолі з Президентом здається почало приділяти певну увагу питанням подальшого реформування як антикорупційних органів, так і СБ України. Свідченням цього стала «небачена» до цього активізація роботи НАБУ, ДБР протягом останніх місяців. Не оминає, повторюю, своєю увагою і СБУ. В стінах РНБО відбулася зустріч представників ЄС, НАТО і США у складі міжнародної консультативної групи з виконуючим обов’язки голови СБУ І. Бакановим і головою РНБО О. Данилюком. Вона була присвячена обговоренню винятково питань реформування СБ України у напрямі позбавлення її не властивих функцій.

Таким чином, з огляду на викладене вище, вважається за необхідне:

  • розроблення нового закону про Службу безпеки України, за яким вона позбавляється функцій боротьби з економічними злочинами і корупцією, що передаються відповідним антикорупційним органам, а основні її зусилля зосереджуються на контррозвідувальній, контртерористичній діяльності, на захисті державності і державної таємниці тощо;
  • проведення подальшого реформування антикорупційного сектору держави, передавши до нього відповідні повноваження СБУ, особливо у частині проведення оперативно-технічних заходів;
  • розроблення нової моделі всебічного контролю за діяльністю СБУ та антикорупційних органів: президентського, парламентського та громадського.

Без реального реформування СБ України у спосіб вилучення функцій боротьби з економічними злочинами і корупцією, що нагально потребує сьогодення, неможливе подальше успішне реформування антикорупційного сектору держави і підвищення ефективності та результативності роботи його органів.

А це, своєю чергою, сприятиме новому керівництву держави у розбудові сучасної, модерної, європейської України.

 Віктор Гвоздь

 

 

 

   

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

29.08.2019 11:21 papik66

плохому танцору туфли жмут. сотрудники набу получают зарплату в размере 60 тыс. грн. в месяц. в войсках и погранслужбе — в два раза меньше. в сбу — в два раза меньше от погранслужбы. это в отношении мотивации идти работать в сбу. по согласованию с ес были созданы дополнительно органы. которые должны бороться с коррупцией в высших эшелонах власти. прошло время и пора спросить за результаты. у президента сбу единственный рычаг по линии правоохранителей влиять на ситуацию в стране. создав еще один орган при мин.фине добиться реальных результатов трудно. смотрю. что многим хочется порулить. передав другим функции. ликвидировали убоп и что. полегчало? может сначала надо спросить что сделано за конкретный период времени. какие есть заделы. как планируют в дальнейшнм осуществлять свою деятельность. действительно подразделения экономики в сбу и мвд вроде дублируют друг друга. но в сбу осуществляется контрразведывательное сопровождение государственных программ. отслеживание негативных процессов в экономике и доклад гаранту. если это никому не надо. тогда пожайлуста. обкоп сбу выполняет не свойственные ему функции. так перенаправьте на другие цели. в правовом поле. ликвидировать орган легко. что будет взамен создано? что. есть другие люди. кроме этих? вон в полицию уже набрали. все бегут оттуда. зарплата не поспевает за развитием ситуации в стране. других людей. кроме тех. что есть. не будет. кадровый потенциал скудный. светлые головы идут в другие отрасли. где можно применить свои силы и получить адекватную компенсацию. вопрос надо обсуждать. но смотрю. что за нас иностранные коллеги все уже решили. тогда огласите весь список. но учтите. что для реорганизации сбу необходимы большие деньги с гос.бюджета. стоит ли овчинка выделки?


29.08.2019 12:20 Рядовой

Для нормального реформирования СБУ нужно, по крайней мере, сократить количество штата с 33 тыс. человек до 10-15. Только в таком случае будет эффект и мотивация. Увеличить этому контингенту денежное содержание за счёт тех, кого надо сократить. Уверен, что лишними в структуре СБУ будут половина ДГЗ, ДИАЗ, штаб АТЦ (отстойник сбитых лётчиков), а ГУ КЗЕ, Академию СБУ (абсолютно ненужная структура) и “К” убрать и создать на их базе службу финраследований. Оставить ДКР, ДЗНД (и то, половину), ДКИБ, наружку и ЦСО “А”. Всех остальных нах… Иначе толку не будет.


29.08.2019 12:33 22

papik66 100%+


29.08.2019 12:52 Свынорылое мертвородящесмердящее

Создали САП, НАБУ, НАЗК, антикорупционний суд. Потратили на их создание МИЛЛИАРДЫ. Оторвали от социальных программ деньги (на онкохворых денег нет) и кинули их на зарплаты чиновникам из этих ведомств.

ИТОГ: Возмещено 10500,00 доларов. ЗА ГОД!

Приняли электронное декларирование, а чуть погодя приняли законодательство по которому ворью не надо отчитываться где взял.

Так на х…я вся эта антикорупционная хрень нужна, да еще и за такие сумасшедшие деньги?


29.08.2019 13:08 Гб

Ничего, кроме имитации у вас не получится, создайте ещё хоть 10 отдельных структур.


29.08.2019 13:57 ЗАГНАННЫЙ для ГБ

Согласен !!! Главное не количество , а качество !!! Очередной финт , ” мышиная возня ”…


29.08.2019 16:29 5 копеек

Хочу уточнить автора Население Великобритании около 65 млп человек Штатная численность всех ее спецслужб вместе взятых 11,5 тыс человек А на Украине только численность СБУ около 34 тыс человек. на 35 млн населения 2500 сотрудников СБУ изменили присяге в 2014 г. И НИКТО!! за это не наказан!!!!!!!


29.08.2019 17:16 ферт

Служб, которые должны были бороться с коррупцией и ОПГ, хватало и до создания НАБУ и ГБР, однако никто не определил точно их сферы деятельности и ответственности. И получилось, что боролись все, но за конечный результат не отвечал никто. Боюсь, что даже после того, как у СБУ заберут борьбу с коррупцией и ОПГ, а это два сугубо взаимосвязанных явления, потому что одно без другого не возможно, толку все равно не будет. Нас спасут только методы 37 — го года, но на это никто не пойдет.


29.08.2019 17:20 ферт

Тов. ахвицер, много “К” в Запорожье и области задержала ОПГ и коррупционеров, за последние 5 лет? Напомните мне, что — то запамятовал, только не надо мне рассказывать про председателя сельсовета или участкового мента, со взяткой в 500 грв., такие результаты даже райотдел полиции может давать.


29.08.2019 17:28 Не скорочуйте опєров на догоду США

В СБУ і так не вистачає співробітників в оперативних підрозділах. Оперів потрібно переформатувати)

А ДІАЗи УРОСи ДГЗи і тп і тд нахєр


29.08.2019 18:29 Тов. ахвицер

Ферт, я говорю за всю Службу. Но Вы так и не ответили на мой вопрос. А если райотдел может делать то, что Вы сказали, то почему не делают? И вообще Вы в курсе о статистике результатов работы райотделов?


29.08.2019 18:42 Комбат Дупенко

для державы дешевле Проффесора вернуть , чем это пдрье “антикоррупционное” содержать


29.08.2019 19:17 Гб

Ферт, не напрягайся. Посмотри назначения в кабмин и расслабься, или через год мы их всех расстреляем, или Украины просто не будет.


29.08.2019 21:40 ферт

Гб, лучше первое. Второго вообще не хочется.


29.08.2019 22:21 ЗАГНАННЫЙ для ГБ

Второй вариант , Вашего комментария , не рассматривается вообще !!! Не дождутся !!!


31.08.2019 10:42 Головне

Ліквідуйте головну інспекцію і діаз. Такої хєрні немає в спецслужбах розвинутих країн. Зробіть при апараті голови сбу 2 відділи і все.


31.08.2019 12:38 ЗАГНАННЫЙ

” Ломать не строить ” !!! Чтобы что — то изменить ( усилить ) в лучшую сторону надо иметь знания , практический опыт и т.п. ( идти по линии наименьшего сопротивления ) . Перестраивать только в процессе работы ( условия войны ) Пример из обыденной жизни . Каждый из нас когда-то заболевал , и старался по мере возможности обратиться к хорошему специалисту — врачу ( через знакомых , друзей и т.п. ) . Хороший врач — это тот , кто моментально может определить точный диагноз ( причины ) и назнчить максимально эффективное лечение . Даже может определить симуляцию пациента ( дезинформацию ) …


2.09.2019 12:41 КапецРядовой

Рядовой — вы смешной! Там и сейчас работать некому.


Комментировать