ORD

Человек не терпит насилия!

Вы можете читать нас на следующих доменах:
ord-ua.info ord-ua.biz ord-ua.org

RSS Недержавні таємниці СБУ (розслідування)

СБУ засекретило електронні декларації своїх працівників, посилаючись на державну таємницю. Навіть Національне агентство з питань запобігання корупції, яке має їх перевіряти на корупційні ознаки, не має доступу до цих документів. Журналісти-розслідувачі неодноразово знаходили ознаки невідповідності зарплат стилю життя окремих публічних співробітників спецслужб. Що може ховатися за грифом «державна таємниця», у розслідуванні програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший».

Автівки класу люкс, земля і маєтки, про які неможливо дізнатись, якщо це власність співробітників Служби безпеки України. Бо їхні декларації про майно та доходи недоступні для пересічного українця.

Acura MDX, на якій пересувається співробітник СБУ Педан

Із офіційного відкритого реєстру декларацій можна дізнатися про все цінне майно, яким володіє мер, депутат, міністр чи навіть президент. Їхні електронні декларації доступні на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Але інформації про доходи і майно співробітників, а головне – публічного керівництва Служби безпеки України тут не знайти.

При цьому голова Служби безпеки України Василь Грицак переконує: всі співробітники СБУ, як і міністри та депутати, подали електронні декларації. «Усі співробітники СБУ, які підпадають під електронне декларування, зробили таке декларування в електронному форматі», – заявляв він.

Голова Служби безпеки України Василь Грицак

Ось тільки ознайомитися з цими деклараціями неможливо. Чому? У відповіді на запит журналістам «Схем» Служба безпеки відповіла, що інформація про особовий склад СБУ становить державну таємницю і не може бути внесена до реєстру. Такого висновку дійшов експерт з питань таємниць – заступник голови Служби безпеки.

«Інформація про особовий склад СБУ, яка повинна включатися до Єдиного державного реєстру декларацій… становить державну таємницю. Зазначене підтверджене рішенням державного експерта з питань таємниць – заступника голови Служби безпеки», – йдеться в документі.

Дійсно, в СБУ є співробітники, які ведуть контррозвідувальну діяльність, і відповідний закон захищає відомості про їхню особу і про фінансування їхньої діяльності. Водночас керівництво Служби безпеки, очільники управлінь і працівники, що виконують адміністративні функції, не підпадають під цю категорію, впевнений співавтор закону «Про запобігання корупції» Віктор Чумак.

Віктор Чумак, народний депутат України

«Не може бути закрита декларація голови, його заступників, керівників департаментів, керівників регіональних управлінь, обласних управлінь і таке інше, бо всі ці люди відомі, відомості про них є відкритими, вони призначаються відкритими указами, і тому не може становити жодної державної таємниці їхній майновий стан», – стверджує він.

Однак сама ж Служба безпеки і, зокрема, заступник голови СБУ – експерт з питань таємниць – вирішили інакше.

Служба безпеки України

Під засекречення потрапили не лише дані про майно рядових працівників СБУ, скажімо, агентури, яка дійсно може мати стосунок до розвідувальної діяльності та секретних спецоперацій. Під грифом «цілком таємно» опинились і декларації усіх публічних працівників СБУ з адміністративних департаментів. Засекретили навіть декларації голови СБУ та його цілком публічних заступників.

Більше того, проаналізувати та ознайомитися з майном співробітників СБУ не можуть не лише пересічні українці, а й члени Національного агентства з питань запобігання корупції. Органу, який має перевіряти дані, вказані у деклараціях, на корупційні ознаки. «З такими деклараціями мають працювати лише ті особи, які мають доступ до державної таємниці. В НАЗК поки що ніхто не має доступу до державної таємниці», – заявила голова НАЗК Наталія Корчак.

Голова Національного агентства України з питань запобігання корупції (НАЗК) Наталія Корчак

Декларації працівників СБУ, визнані керівництвом СБУ засекреченими, зберігаються у приміщенні СБУ. І що показово – в НАЗК не стали ані публічно засуджувати, ані юридично оскаржувати таке засекречення, не передбачене жодною нормою законодавства про електронне декларування.

«СБУ забезпечило приміщення, яке опечатане. Де знаходяться електронні декларації даних посадових осіб. Тобто працівники СБУ заповнили електронні декларації, але поки що фізично ці декларації знаходяться в цьому опечатаному приміщені», – розповіла Корчак.

Що ж можуть приховувати в цьому опечатаному приміщенні публічні керівники Служби безпеки? І програма «Схеми», й інші журналісти-розслідувачі неодноразово знаходили ознаки невідповідності зарплат стилю життя окремих співробітників.

Наприклад, на Тойоті Хайлендер вартістю від 30 тисяч доларів їздив співробітник відділу внутрішньої безпеки слідчого управління у Києві та області Іван Порада.

Toyota Highlander на роботу їздить співробітник СБУ Іван Порада

А восени минулого року журналісти «Схем» зафільмували під будівлями СБУ цілий парк люксових автівок.

Працівник СБУ Кириленко пересувається на автівці, зареєстрованій на дружину

Працівник СБУ Ладур користується автівкою свого батька

Співробітник СБУ Яковець їздить на роботу на Volkswagen Tiguan, що належить його дружині

Окраса автопарку СБУ – BMW X5 – використовується співробітником СБУ Керезвасом

Не прочитають українці і про елітні земельні наділи, які масово безкоштовно отримало найвище керівництво СБУ.

«Віталій Маліков отримав у власність землю під Києвом. У товаристві «Горобина». За місяць після призначення першим заступником голови СБУ. По сусідству із Маліковим обзавівся землею ще один заступник Грицака – Олег Фролов», – розповідали у сюжеті програми журналістських розслідувань «Слідство.Інфо».

Закрита електронна декларація очільника Служби безпеки Василя Грицака приховує успіхи фірми його дружини Ольги з постачання м’яса за рахунок держави. Товариство «Ольвія-1» освоює гроші на державних закупівлях – постачає м’ясопродукти на офіційні державні заходи.

Представники міжнародної громадської організації, яка займається боротьбою з корупцією, «Transparency International Україна» вважають, що позиція СБУ суперечить духу закону про електронне декларування. «Керівництво в обов’язковому порядку повинно подавати декларації – вони публічні особи, вони ведуть публічну діяльність. І потреби в приховуванні прізвищ немає – воно абсурдне», – вважає Ярослав Юрчишин, виконавчий директор «Transparency International Україна».

Такої ж думки і юристи громадської організації «Центр протидії корупції», яка лобіювала електронне декларування, а тепер оскаржуватиме у суді засекречення інформації про статки працівників спецслужби. «Все це зроблено з єдиною метою, аби працівники СБУ уникли відповідальності за проблеми в їхніх деклараціях, які, очевидно, там є», – каже Олена Щербан, юрист «Центру протидії корупції».

Юристи кажуть: є ризик, що в наступні роки приклад із СБУ можуть взяти військові, правоохоронці та прокурори – визнають таємницею свої дані. Таким чином і статки приховають, і можливість перевірки походження цих статків виключать. А відтак гриф «державна таємниця» може перетворитися із надійного щита безпеки держави на прикриття для корупціонерів зі штату силових відомств. 

«Радіо Свобода»

Версия для печати

 

 

Комментировать

Комментарии - страница 1

23.12.2016 6:02 Александр

Страна идиотов. Чем занимались чекисты во времена Майдана? Этим вопросом даже никто не пробовал заниматься. Бог с ними с томами исписанной бумаги по отслеживанию лидеров и активистов Майдана. Бог с ней зря переведенной пленки. Но эта служба имеет и силовые подразделения и подразделения провокаций и не только. Чем они занимались во времена злочинного режима? Тем более руководил этой службой российский разведчик. Ну и высшая точка абсурда генерал Брыль. Где и на кого только не служил? Птенец Кравченко. Потом Медведчук, фирташ, Хорошковский… Сегодня Грицак и Порошенко со своей женой. Его состояние стало предметом специального журналистского расследования, за что журналисту начистили слегка чайник — Костя давно известный провокатор. Сейчас он губернатор. И занимается конь разведывательной деятельностью. Только на какое государство? Он не публичный человек, о его деятельности никто не должен знать — так сообщила журналистам еще одна пиар — разведчица в рядах Службы. Конечно их декларации засекречены. А как же, у простого пипл возникнут вопросы. Ну хотя бы типа того, не тот ли это Брыль, которого Онищенко-Кадыров купил за 200 тысяч баксов? И какие задания выполнял генерал-губернатор при министре — убийце? Почему из 10 дел, где фигурировал Костик-пятеро детей ни одно не дошло до суда? Журналисты, задайте этот вопрос Горбатюку. Именно он похерил одесское дело по Брылю. А за неподание декларации есть уголовная ответственность. Жаль что об этом мы вспомним, когда они прихватив наши миллионы и миллиарды тихо уйдут за Дон


23.12.2016 6:56 Автандил Пипия

Кстати, да. Единственная реальная гос. тайна — это декларации конторских.. Все остальные секреты проебаны, пропиты и т.д. Так победим…


23.12.2016 7:15 хитрый план

Страна в которой нет секретов, делает все спецслужбы противника нерентабельными


23.12.2016 9:57 к

это говно показывали пол года назад по телику, реакция есть? нет


23.12.2016 13:14 время прийдёт

А что поменялось в конторе после Майдана—ничего:на месте остались ублюдки которые прислуживали донецким тварям,завозили в страну фсб,ведь ..чистки.. не было;так что вы хотите от этих уродов—только когда будет ..нормальная власть..то эти выродки заплатят за всё-даже своей шкурой….


23.12.2016 14:12 14

Зачем так много слов? Автор, приведите текст статьи закона Украины о гостайне, где указано, что является гостайной в отношении работников СБУ. И не будет вопросов.


23.12.2016 16:24 Читач

Согласен, что декларации руководства СБУ должны быть открытыми, но декларации оперативного состава — нет. Хотя не понимаю, зачем показывать машины сотрудников СБУ, которые были приобретены ещё при злочинній владі, когда зарплата сотрудников была в эквиваленте 600-1000 долларов США (в зависимости от срока службы, должности и т.п.), машины брались в кредит (в основном) и быстро эти кредиты гасились.Были, есть и будут (к сожалению) уроды, которые “честно заработали” своё майно, но всех сотрудников Службы нельзя ровнять под одну гребёнку.


23.12.2016 19:41 Прокурор Глушко работает на ДНР

Мешканці м.Донецька та Донецької області вирішили звернутись до редакції вашого сайту та розповісти про кандидата в прокурори м.Маріуполя-Глушко Олександра Олександровича . Нами було повідомлено ГПУ та НАБУ щодо неправомірних дій колишнього 1-го заступника прокурора Ворошилівського району м.Донецька Глушко Олександра Олександровича(ніякі заходи не проводяться). Та було встановлено, що Глушко Олександр Олександрович перебуваючи на керівній посаді прокуратури Ворошилівського району м.Донецька перевищуючи свої владні повноваження гальмував розслідування кримінального провадження №12013050570001556 за фактами невиплати заробітної плати працівникам ТОВ «Ясинуватський агросервіс» (юр.адреса- м.Донецьк, б.Пушкіна 13) за ч.1 ст.175 КК України та кримінального провадження №12014050570000224 від 21.02.2014 за фактом заволодіння посадовими особами ТОВ «Ясинуватський агросервіс» бюджетними коштами за ч.3 ст.190 КК України- бо керівником ТОВ «Ясинуватський агросервіс» є його рідний батько Глушко Олександр Васильович. Прокурор Глушко О.О. давав незаконні вказівки ДВС Ворошилівського району м.Донецька щодо заборони накладання арешту на рахунки та майно ТОВ «Ясинуватський агросервіс». Влітку 2014 року прокурор Глушко О.О. активно співпрацював з терористами ДНР та різав ринок на металобрухт. Зараз він перевівся за певну грошову суму до прокуратури м.Маріуполя. Його батько під прикриттям Захарченко захопив це підприємство та в майбутньому планує реалізовувати там контрабандні продукти харчування з України шляхом співпраці з прокуратурою м.Маріуполя. Слід зазначити , що гендиректора ринка (ТОВ “Ясинуватський агросервіс”)Глушка Олександра Васильовича у свій час поставив керувати на цю посаду кримінальний авторитет Армен Саркісян(Армен Горлівський) який розшукується МВС України за організацію вбивств на Майдані . Враховуючи вищезгадане просимо вас оприлюднити ці дані на сайті та направити журналістський запит до ГПУ та Міністерства юстиції України ,НАБУ щодо звільнення колишнього 1-го заступника прокурора Ворошилівського району м. Донецька Глушко Олександра з лав прокуратури згідно Закону України “Про очищення влади” та притягнення до відповідальності і оприлюднення цієї інформацію у Єдиному державному реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону України “Про очищення влади ”


24.12.2016 13:30 14

Последнему автору-к сожалению, сейчас в нашей стране всякой твари уже даже не по паре.


24.12.2016 15:32 ужасают суммы

Засекретили потому что сам Грицак ужаснулся от задекларированного кото рое не увязывается с денежным содержанием и расходами,в тч бабушек,дедушек,родителей.Будет поболее чем в ВР вот и испугались что люди узнают и оценят.Они ведь гласные сотрудники и зачем тогда скрывать? Наружка ,агентура,работающие под прикрытием в этот перечень не входят.


24.12.2016 19:40 Бывший

Нет там никакой гостайны.В соответствии с законом О государственной тайне к таким секретам относятся сведения, утечка или утрата которых нанесет ущерб интересам Украине.Какой ущерб государству нанесет информация о домах, квартирах, машинах и бабках руководящего состава СБУ?Не смешите.Это незаконное присвоение грифов секретности , чтобы скрыть от народа нажитое непосильным трудом несметное богатство нынешних нуворишей в конторе.


25.12.2016 17:49 Алекслеон

Вопрос к руководству АП и СБУ: может ли гражданин Украины иметь допуск к гостайне, если очень близкие люди чиновника проживают за границей и получили гражданство другой страны? А чиновник то непростой. Знакомтесь — Костя Брыль, пятеро детей. Сыновья граждане ФРГ, дочь в Англии. Этот генерал-контразведчик сейчас заслан главой Запорожской областной администрации. Как пояснила госпожа Гитлянская — Брыль выполняет особо ответственное контразведывательное задание


25.12.2016 17:49 Алекслеон

Вопрос к руководству АП и СБУ: может ли гражданин Украины иметь допуск к гостайне, если очень близкие люди чиновника проживают за границей и получили гражданство другой страны? А чиновник то непростой. Знакомтесь — Костя Брыль, пятеро детей. Сыновья граждане ФРГ, дочь в Англии. Этот генерал-контразведчик сейчас заслан главой Запорожской областной администрации. Как пояснила госпожа Гитлянская — Брыль выполняет особо ответственное контразведывательное задание


27.12.2016 11:17 Люстратор АК

Зять Ківалова успішно уникнув люстрації і продовжує працювати прокурором в Одесі, маючи мільйонні незадекларовані статки https://www.youtube.com/watch?v=F1_cvxor1Ok

Більше про це читайте у статті: http://aspilustrator.blogspot.com/2016/12/blog-post_55.html


Комментировать